Publicat 28 Apr 2021 | Reactualizat 18 Mai 2021 | Expiră 28 Mai 2021

Director departament editorial

1 post

Criterii de selecție

  • Cunostințe de limba engleză, română
  • Peste 5 ani experiență în Jurnalism / Editorial, Tipografii / Edituri, Educatie / Training / Arte

Candidatul ideal

- studii superioare relevante: litere, comunicare, limbi straine sau alte profile umaniste; studiile de specialitate în domeniul editorial constituie avantaj
- experienta intr-o funtie de conducere de minim 3 ani; experienta ca redactor sef sau coordonator de redactie constituie avantaj
- abilităţi de organizare, coordonare, comunicare şi PR.
- buna cunoastere a pietei de carte scolara nationala si internationala.
- cunoscator la nivel avansat a limbii engleze (nivel C1, C2 - scris si vorbit)
- cunostinte avansate in operare PC – Word, QuarkXpress, InDesign

Descrierea jobului

Coordoneaza și supervizeaza activitatea departamentului editorial
- traseaza zilnic/saptaminal sarcini de lucru subalternilor (stabileste un plan scris al jobului trasat fiecaruia si monitorizeaza activitatea lor)
Participa la realizarea planul editorial anual
- culege informatii din piata pentru dezvoltarea planului editorial
Monitorizeaza procesul editorial si asigura respectarea calendarului de aparitii
Dezvolta portofoliul editorial, prin achizitionarea de titluri noi si negocierea contractelor de autor
- propune proiecte educationale/de fictiune si gaseste autori (unde este necesar)
Participa la elaborarea planului de promovare si comunicare al editurii incluzand participarea la targuri, lansari si alte evenimente culturale
Stabileste si mentine relatiile cu colaboratorii externi si interni ai editurii: agentii literare, edituri straine, autori, referenti, traducatori, redactori, graficieni etc;
- identifica noi colaboratori, mentine si extinde echipa de colaboratori.
- isi aprofundează cunostintele despre piata de carte si domeniul copyright-ului, licențelor de traducere si negocierii contractelor
Realizeaza comenzile catre tipografii, verifica materialele ce urmeaza sa fie trimise la tipar si da BT (interior, coperta)
Colaboreaza in permanenta cu departamentele de vanzari – marketing si distributie
- participa la sedintele de management

La Booklet prindem idei și încercăm să le dăm viață de mai bine de 20 de ani. Uneori ne vin ușor, ca fluturii, alteori scormonim mult până dăm de ceva valoros, folosindu-ne de toate resursele noastre de oameni pasionați de lectură, povești, matematici, limbi străine, științe. Până la cartea pe care o ții în mână sau o citești pe ecranul telefonului mobil sau al laptopului e cale lungă, dar pentru că ne hrănim cu atâtea basme, știm că drumul e mereu înainte, iar încercările ne fac să creștem. Am atins de curând vârsta majoratului, dar am strâns experiențe cât într-o viață de om mare.

Ne-am aliat cu oameni la fel de dedicați, autori cu viziune, iar misiunea noastră este de a oferi materiale de calitate – clare și captivante pentru elevi; cuprinzătoare, bine întocmite și ușor de folosit la clasă de către profesori.

Ne-ați văzut cu siguranță la cele mai importante târguri de carte (Gaudeamus, Bookfest), cu lansări, activități de lectură interactivă și discuții cu și despre eroii preferați. Pentru că ficțiunea e locul unde ne întâlnim cu voi, cititorii noștri – atât cu cei care ard de nerăbdare să apară ultimul volum din seria preferată, cât și cu cei sceptici sau stângaci, aflați la început de drum. Cu Booklet Fiction aveți ocazia să ne citiți altfel, să glumim, să râdem, să ne emoționăm până la lacrimi, să stăm cu sufletul la gură, să învățăm și, cel mai important – să ne imaginăm.

www.booklet-fiction.ro
www.booklet.ro

Director departament editorial  -  Editura Booklet

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles