Digital Marketing Specialist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

People who work in marketing are creative professionals who understand customer behaviors, preferences, needs and desires.
Now we are looking for a colleague who is a digital native that understands customer marketing, branding and product promotion. J

Ideal candidate:
A digital professional skilled in using digital media tools to aid setting KPIs, planning, launching, reporting, testing, optimizing, evaluating and presenting performance results. In this role, you will have the opportunity to develop and deliver digital marketing campaigns and to create growth for our business and yourself.

What will you do?
First, you will complete us. Not just in number, but in terms of skills, creative ideas, project implementation. No, you will not do them all alone. This is precisely why we are a team (some would say we are even a super fine team), we help, support and enjoy success together. Above all, we appreciate the team's synergy and a dedicated digital attitude towards working together to advance and learn.

Knowledge:

Strong understanding of digital marketing communication and performance strategies.
Knowledge of the digital marketing channels and platforms - Affiliate Marketing platforms, SEO, CRO, UX, Google Analytics and extensively Google Ads, Facebook Ads.
Fluency in English, written and conversational, ability to attend business meetings and deliver presentations.
Abilities:

• English - advanced level;
• Persuasion;
• Good Communicator;
• Creativity;
• Courage;
•Strategic thinking;
• Very good organizational skills;
• Planning and organization, with the ability to manage multiple tasks simultaneously.

Skills:
Digital Marketing;
Pay Per Click (PPC);
Search Engine Optimization (SEO);
Display Advertising;
Affiliate;
CRO;
UX;
Email Marketing;
Data Visualization;
Digital strategy.
Experience:
Experience - 2-5 years in Digital Marketing in agencies and / or internal brand
Experience domain - HTML / CCS knowledge for customized actions for small websites

Descrierea jobului

Here are some job responsibilities:

Coordinate, track and optimize our digital media actions across all channels, with a focus on affiliate marketing, SEO, CRO, UX.
Collaborate with digital agencies in order to implement digital media campaigns, from the beginning until completion.
Work with product, sales and other teams within the business to create impactful digital campaigns for business.
Analyze online user behavior, conversion data and customer journey and optimize the conversion rate.
Coordinate and execute the Affiliate Marketing strategy.
Implement SEO strategy - meta-tags, content, and creation of new pages and optimization of current pages of provident.ro.
Act as key point of contact of company’s website for internal stakeholders, make updates and improvements on website
Use A/B testing to improve customer satisfaction and website performance
Create media plans; optimize the media prices and performance against the target KPIs.
Provide clear reports and analysis on performance across digital channels and segmentation to better advice on-going strategy - traffic sources (PPC, organic, direct, affiliate).
Prepare and provide actionable insights based on data analysis.
Help the team brainstorm and develop new digital marketing assets
Closely collaborate with the other members of the team to ensure proper ads and copy used to generate the expected outcome.
Taking responsibility, working independently as well as collaboratively or cooperatively with our teams

Provident Financial România este o companie britanică cu o viziune clară despre viitor. Aici oamenii sunt pe primul loc: angajaţii şi clienţii noştri, cu toate nevoile, planurile şi ambițiile lor. Suntem recunoscuţi în piaţă ca fiind prima instituţie financiară care, în 2006, a lansat împrumutul la domiciliu, după un model de afaceri cu o istorie de peste 130 de ani în Marea Britanie. Tot de atunci, oferim clienţilor noştri soluţii financiare simple şi transparente, adaptate propriilor planuri şi posibilităţi şi construim relaţii pe termen lung cu aceştia. Suntem o echipă profesionistă şi primitoare şi împărtaşim aceleaşi valori:respect, responsabilitate, claritate. Succesul nostru se bazează pe oamenii nostri. Atragem, dezvoltăm şi păstrăm oameni talentaţi şi cu abilităţi extraordinare. Ca tine.

Având oportunităţi de carieră în peste 80 de oraşe din ţară, te aşteptăm să ne cunoşti mai bine şi să te alături echipei noastre, fie că eşti la început de drum, fie că eşti un specialist în domeniu.

În cazul în care aplici pentru acest post, noi, Provident Financial Romania IFN S.A., cu sediul în Calea Serban Voda, nr 133, Bucuresti (”Provident”), te informăm că iți vom prelucra datele personale din CV, precum și orice alte date pe care ni le transmiți ulterior, dacă este cazul, strict în scopul recrutării pentru poziția deschisă și anunțată prin acest anunț de job. Temeiul în care îți vom prelucra datele este interesul nostru legitim de a acoperi nevoile noastre organizatorice, în considerarea obiectului nostru de activitate și a specificului postului pentru care aplici.

Datele tale personale nu vor fi transferate către nicio terță parte. Îți vom păstra datele personale atât timp cât este necesar pentru definitivarea în cadrul organizației noastre a postului pentru care ai aplicat, dar nu mai mult de 6 luni de la data colectării datelor, după care datele tale personale (inclusiv datele din CV) vor fi șterse/distruse din evidențele noastre.

De asemenea, te informăm că ai următoarele drepturi în legatură cu datele tale personale pe care ni le-ai furnizat: dreptul de acces la datele tale personale, dreptul la rectificare sau ștergerea acestora sau restricționarea prelucrării sau a dreptului de a se opune prelucrării, dreptul la portabilitatea datelor, precum și dreptul de a depune o plângere în fața autorității de supraveghere (ANSPDCP). Mai multe informații despre aceste drepturi, precum și cum le poți exercita, poți găsi în politica noastra de confidențialitate, disponibilă pe website-ul nostru, prin accesarea următorului link: https://www.provident.ro/politica-de-confidentialitate

Pentru orice informații cu privire la protecția datelor tale personale, ne poți contacta la adresa: datepersonale@provident.ro.

Publicat 18 nov. 2021 Reactualizat 16 dec. 2021 Expiră 18 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos