Publicat 17 Nov 2020 | Reactualizat 24 Nov 2020 | Expiră 17 Dec 2020

Digital Marketing Specialist

1 post

Candidatul ideal

If you’re looking for a challenge in a company that values standards both for its customers and its employees, if you have a passion for digital communication and cutting edge solutions, this job’s for you!
As a digital marketing specialist you will be working closely with our Marketing Manager, as part of the MINDTHEGAP Marketing Team, to deliver best digital communication strategies and improve impact across digital platforms.
Ideal Candidate:

3+ years of experience as a digital marketing specialist or similar
Experience in (Google) analytics and performance marketing
Both creative and analytical skills
Good understanding of SEO principles
Excellent English communication skills, both written and verbal
German and/or other internationally spoken language is a plus

Descrierea jobului

Key responsibilities:
Implement digital marketing strategy
Create, monitor and report on Youtube, Google Ads and other social media campaigns
Collaborate with other team members to generate original ideas and other digital solutions for promotion
Act as a project manager and facilitator in all the digital transformation projects
Manage digital marketing projects, to meet SEO targets
Analyze campaign performance, create reports and provide actionable items to improve results
Work closely with the marketing team to ensure flawless communication and promotion of company image across all online platforms

MINDTHEGAP este un brand eclectic premium, care concepe și produce Tapet, Textile, Corpuri de iluminat și Tablouri, produse distribuite mai apoi în peste 70 de țări din întreaga lume. Credem că design-urile noastre cu un puternic caracter artistic, spiritul nostru liber, obsesia pentru calitate și detaliile bogate sunt sufletul produselor noastre, punctele noastre forte.

Pe măsură ce continuăm să creștem, căutăm în mod constant noi talente și colegi devotați. Suntem dornici să găsim oameni care caută provocări zilnice și care cred că jobul într-o companie ca a noastră este mai mult decât un simplu loc de muncă.

Vă invităm să descoperiți lumea noastră plină de combinații interesante, creativitate și spirit liber!

About MINDTHEGAP

MINDTHEGAP is a premium eclectic brand that designs and manufactures Wallpaper, Fabrics, Lighting and Wall Art products sold in over 70 countries around the world. Our powerful artistic designs, our free spirit, obsession for quality and rich details we believe are at the heart of our products, our true strong points.

As we continue to grow, we are constantly looking for new talents and devoted colleagues. We are eager to find people who look for daily challenges and who believe that working in a company like ours is more than a simply job.

Come and join our world full of intriguing combinations, creativity and free spirit!

Digital Marketing Specialist  -  Global Art Production

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles