Diagnostic Engineer - WD140160

Flex 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

De ce vei avea nevoie:
• Studii superioare cu profil tehnic (electronica, electrotehnica, calculatoare, automatizari);
• Experienta in domeniul depanarii produselor electronice; experienta ca debug in cadrul Flex constituie un avantaj;
• Cunostinte avansate de electronica analogica, digitala si RF;
• Cunostinte avansate de limba engleza scris/vorbit;
• Abilitati de utilizare a instrumentelor de masura electronice;
• Cunostinte solide de utilizare MS Office (Word, Power Point, Excel, Acces, alte aplicatii);
• Capacitatea de a identifica eficient sursele problemelor si eventuale solutii de imbunatatire;
• Abilitati de a citi, analiza si interpreta proceduri sau documente tehnice;
• Abilitati de comunicare interpersonala; analiza si rezolvare de probleme

Descrierea jobului

Fisa postului
Flex Timişoara angajează: Diagnostic Engineer pentru departamentul Operatiuni, Infrastructura

Căutăm pe cineva care demonstrează:
• Abilităţi de colaborare şi comunicare în echipă;
• Orientare spre client;
• Agilitate şi disciplină în activitate;
• Pasiune pentru învăţarea şi îmbunătăţirea continuă;
• Perseverenţă.

Scurtă prezentare a ceea ce vei face:
• Depanarea placilor electronice de complexitate ridicata incepand cu faza de PVT;
• Asigurarea suportului tehnic pentru coordonatorii din liniile de productie;
• Participarea periodica la instruirile externe de produs si transmiterea informatiilor acumulate spre coordonatori;
• Suport pentru coordonatori debug in ceea ce priveste gestiunea si mentenanta echipamentelor specifice activitatii de depanare;
• Furnizarea de analize tehnice si statistice inginerilor de test (atat interni cat si clientilor);
• Recomandari pentru a imbunatati procesele de testare si depanare;
• Intocmirea rapoartelor in cazul erorilor de test detectate in scopul inaintarii lor spre client;
• Intocmirea de rapoarte in cazul componentelor defecte detectate spre a fi inaintate catre furnizori;
• Mentinerea debug WIP din cadrul Proto/NPI la nivel minim;
• Responsabil cu comunicarea in CFT pe probleme specifice;
• Elaborezi rapoarte privind unitatile defecte, elaborezi scenarii posibile de defectare, analiza defectelor;
• Colaborezi cu coordonatorul debug in conceperea structurii statiei debug si furnizarea documentatiei aferente acesteia.

Categorie Job
Operațiuni

Flex este un angajator cu șanse egale, iar deciziile de selecție a angajării se bazează pe merit, calificări și abilități. Sărbătorim diversitatea și nu discriminăm pe baza: vârstă, rasă, religie, culoare, sex, origine națională, stare civilă, orientare sexuală, identitate de gen, statut de veteran, dizabilitate, stare de sarcină sau orice alt statut protejat de lege. Suntem bucuroși să oferim acomodare rezonabilă celor cu dizabilități pentru asistență în procesul de recrutare. Vă rugăm să ne informați cu privire la orice cazare de care aveți nevoie prin e-mail: accessibility@flex.com.

Descrierea companiei

DESCRIERE/RESPONSABILITĂȚI:
La Flex, primim oameni din toate mediile. Angajații noștri prosperă aici trăind valorile noastre: ne susținem reciproc pe măsură ce ne străduim să găsim o cale mai bună, ne mișcăm rapid cu disciplină și scop și facem întotdeauna ceea ce trebuie. Printr-o cultură respectuoasă, incluzivă și colaborativă, o carieră la Flex oferă oportunitatea de a face diferența, de a investi în creșterea carierei tale și de a te alătura scopului nostru -- de a crea produse grozave care creează valoare și îmbunătățesc viața oamenilor.
Publicat 1 Iun. 2022 Reactualizat 29 Iun. 2022 Expiră 1 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.