Declarant vamal

Manpower - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Manpower recruteaza Declarant vamal pentru un important furnizor de servicii logistice integrate, ce asigura servicii de comisionare vamală, transport intern și internațional, depozitare și distribuție.

Cerinte:
Experienta anterioara ca si declarant vamal min. 3-5 ani (reprezinta avantaj);
Cunoasterea Incoterms - obligatoriu;
Studii superioare;
Bune abilitati de comunicare;
Abilitati excelente de operare PC (suita MS Office, sisteme ERP, Asis etc.)
Nivel ridicat de atentie (necesar pentru verificarea corectitudinii documentelor si a valorilor);
Gestionarea la timp a notificarilor de sosire/avizarilor;
Limba engleza - nivel avansat.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Intocmirea documentelor necesare vamuirii la import / export / tranzit;
Elaborarea declaratiilor vamale in conformitate cu procedurile de vamuire;
Anexeaza declaratiei vamale documentele prevazute de catre legislatia in vigoare (ex.: factura, CMR, packing list, etc.);
Furnizarea tuturor informatiilor suplimentare necesare controlului documentar;
Preluarea declaratiilor vamale validate si formarea setului de documente pentru partile implicate;
Facturarea operatiunii vamale;
Completeaza zilnic in Registrul declaratiilor vamale toate informatiile referitoare la operatiunile vamale derulate in cursul zilei;
Pastreaza legatura cu agentii economici in ceea ce priveste documentele suplimentare solicitate de autoritatea vamala;
Informeaza agentul economic in legatura cu modificarile legislative survenite privind efectuarea formalitatilor vamale.

Alte informatii:
Locatie: Bucuresti, sector 6;
Salariu competitiv;
Tichete de masa 15 lei/zi lucrata;
Program lucru Luni – Vineri.

Descrierea companiei

Welcome to a world of opportunity. Welcome to Manpower!

Are you looking for new and exiciting career challenges? Manpower helps you take the right street on the road to success!

Find the answer to your hiring challenges - see who's looking for your skills! Register now at www.manpower.ro!

ManpowerGroup Romania is one of the leaders in innovative workforce solutions, creating and delivering services that help clients meet their business and workforce objectives while enhacing their competitiveness.

ManpowerGroup is present in Romania since 2003, with branches in Bucharest, Timisoara, Brasov, Cluj-Napoca, Iași, Craiova, Ploiești and Pitești.

For more information, you can access www.manpower.ro or visit our visit us on Facebook at ManpowerGroup Romania.

Publicat 16 sept. 2021 Reactualizat 15 oct. 2021 Expiră 14 nov. 2021