Publicat 03 Aug 2019 | Expiră 03 Sep 2019

Debutant/Specialist _Tranzactii pe Termen Scurt (PZU) (PI)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Cerințe:
Studii superioare tehnice/economice. Constituie avantaj dacă a terminat o specializare pe profil energetic;
Cunoștiințe avansate de Microsoft Office (calcul tabelar, redactare documente, prezentări în Power Point);
Apt și disponibil pentru lucru, inclusiv în timpul zilelor libere, a sărbătorilor legale și în ture de noapte;
Abilități de exprimare (verbală și în scris) ușoară în limba engleză și de susținere a conversațiilor în engleză;
Aptitudini:
Cunoștințe privind funcționarea piețelor de energie electrică administrate de OPCOM S.A. în care Operatorul pieței de energie electrică are rol de contraparte, respectiv a Pieței pentru Ziua Următoare și a Pieței Intrazilnice
Cunoștințe de organizare și administrare primare a unui volum mare de date prin aplicații Microsoft Office (Access, VBA, etc.)
Capacitate de sinteză și de analiză
Autocontrol permanent și asumarea responsabilității în activitatea desfășurată
Eficiență, promptitudine și operativitate
Disponibilitate pentru lucrul în echipă
Rezistență la stres; lucrul sub presiune
Respectarea termenelor inclusiv în condiții de stres
Orientat spre obținerea rezultatelor
Dorința și capacitatea de a asimila cunoștințe noi
Dorința de perfecționare și promovare
Inventivitate, creativitate, inițiativă constructive
Bună organizare a timpului și activității proprii
Comunicare deschisă, directă și ușoară
Capacitate de relaționare ușoară și de lucrul în echipă
Atitudine pozitivă

Descrierea jobului

Principalele responsabilități:
Cunoaşterea şi respectarea legislaţiei primare şi secundare din domeniul energiei electrice
Cunoaşterea şi respectarea legislaţiei europene aferente dezvoltării piețelor de energie electrică
Rularea zilnică (în fiecare zi calendaristică) a aplicațiilor informatice destinate administrării Pieței pentru Ziua Următoare și Pieței Intrazilnice
Rularea zilnică a rapoartelor și sintezelor de funcționare a Pieței pentru Ziua Următoare și Pieței Intrazilnice
Participarea zilnică în conformitate cu programul de tură la teleconferințele operaționale desfășurate la nivel regional
Elaborarea rapoartelor de funcționare cu regularitate conform procedurilor interne, precum și a rapoartelor, analizelor, sintezelor solicitate pe linie ierarhică
Întocmirea de situații centralizatoare privind participarea și tranzacționarea pe Piața pentru Ziua Următoare și Piața Intrazilnică
Menținerea comunicării și asigurarea de asistență operativă participanților la piețe, în limba română sau engleză
Participare activă la grupurile de lucru dedicate dezvoltării proiectelor în derulare aferente piețelor (PZU și PI)
Participarea la activitatea de elaborare și implementare a unor noi produse aferente domeniului propriu de activitate
Elaborarea procedurilor/instrucțiunilor de lucru pentru implementarea reglementărilor emise de ANRE
Elaborarea de informări, analize și sinteze, privind domeniul propriu de activitate
Participarea la elaborarea, analiza și întocmirea observațiilor și punctelor de vedere asupra proiectelor de acte normative, documente, documentații, norme, instrucțiuni, proceduri, reglementări și regulamente privind domeniul de activitate, în conformitate cu cerințele reglementărilor în vigoare
Elaborarea de prezentări pentru evenimente organizate cu relevanță pentru piețele de energie, respectiv pentru domeniul propriu de activitate
Analiza contestațiilor depuse de participanții la piața de energie electrică, pentru rezultatele obținute aferente diferitelor tipuri de activități din domeniul propriu de activitate

Societatea Operatorul Pieței de Energie Electrică și Gaze Naturale “OPCOM” S.A. îndeplineşte rolul de administrator al pieţei de energie electrică, furnizând un cadru organizat, viabil şi eficient pentru desfăşurarea tranzacţiilor comerciale în cadrul pieţei angro de energie electrică și desfasoară activitaţi de administrare a pieţelor centralizate în sectorul gazelor naturale, în conditii de consecvenţă, corectitudine, obiectivitate, independenţă, echidistanţă, transparenţă şi nediscriminare.

Expirat
Debutant/Specialist _Tranzactii pe Termen Scurt (PZU) (PI)  -  Operatorul Pietei de Energie Electrica si de Gaze Naturale

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles