Publicat 06 Ian 2021 | Reactualizat 05 Feb 2021 | Expiră 06 Feb 2021

Data & Reporting Analyst

5 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

La Distrigaz Sud Rețele, dorim să venim în întâmpinarea nevoilor clienților noștri și să îi ajutăm să își atingă obiectivele, într-un mod eficient. Căutăm oameni talentați, care să pună clienții în centrul a tot ceea ce fac.

Alătură-te echipei noastre de oameni profesioniști și creativi, unde te vei simți apreciat și inspirat pentru a-ți dezvolta abilitățile și experiența.

Dacă ești interesat să faci următorul pas în carieră, alături de o echipă competitivă și profesionistă, vino în Distrigaz Sud Rețele. Ne poți ajuta să construim un viitor mai bun. Totul începe cu un talent remarcabil. Totul începe cu tine.

Experiență, calificări, cunoștințe și abilități:

  • Studii superioare finalizate cu diploma de licenta (constituie avantaj studii in domeniul economic, financiar);
  • Experienta de minimum 3 ani intr-un domeniu similar;
  • Cunoasterea proceselor de analiza a bazelor de date;
  • Cunostinte de operare Microsoft Office (Word, Power Point, Outlook, Excel avansat);
  • Comunicare clara si convingatoare, atat verbal cat si in scris;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Atitudine proactiva in rezolvarea problemelor;
  • Planificare si organizare;
  • Atentie la detalii;
  • Autonomie;
  • Adaptabilitate la sarcini de lucru schimbatoare, situatii de criza si termene scurte;
  • Initiativa si implicare.

Constituie avantaj:
  • Experienta in domeniul gazelor naturale si/sau in lucrul cu baze de date de mari dimensiuni;
  • Cunostinte module SAP: Billing, DM, CS, IDE, EDM.

Descrierea jobului

  • Intocmeste analize complexe de date si raportari privind alocarea cantitatilor de gaze, pe Furnizori si Puncte Fizice in cadrul Codului Retelei.
  • Ruleaza calcule de alocare a cantitatilor de gaze distribuite pe furnizor si transportator, prelucrare date, verificare consum, corectii erori tarifare si tarifare clienti SMART/AMR;
  • Contribuie la optimizarea balantei de gaze naturale a companiei prin efectuare de analize pe zone de putere calorifica superioara (pcs), regiuni, tipuri de clienti, zone de temperatura, etc. urmarind evolutia, impactul si prognoza;
  • Urmareste si verifica corectitudinea informatiile rezultate in baza analizelor efectuate, necesare intocmirii balantei de gaze naturale a companiei, identifica si raporteaza anomalii;
  • Efectueaza analize privind elementele componente utilizate in procesul de alocare: coeficienti, clienti mari, profile clienti, etc. si proune solutii de imbunatatire a procesului;
  • Contribuie la optimizarea proceselor de interactiune a dispozitivelor SCADA, SMART, AMR cu sistemul SAP si implementeaza solutiile noi de dezvoltare ale acestora;
  • Asigura monitorizarea clientilor cu dispozitive SMART / AMR, analizand lunar situatia acestora – echipamente active, identificare clienti si numar dispozitive, indecsi si corectie indecsi, analiza istoric notificari si raspunsuri, analiza si corectie consum, blocare / deblocare contracte;
  • Asigura realizarea raportarilor aferente inchiderii de luna si transmiterea la timp a acestora catre diverse entitati.

Beneficii:
  • Asigurare medicală privată pentru tine și familie;
  • Acces la un program de dezvoltare personală și profesională;
  • Tichete de masă;
  • Concediu de odihnă extins, în funcție de vechimea în muncă;
  • Primă de vacanță.

Despre DISTRIGAZ SUD REȚELE:
Distrigaz Sud Rețele este lider în distribuția de gaze naturale în România, cu o expertiză de peste 45 de ani în acest domeniu, având 1.9 milioane de clienți, circa 19.100 km rețea și peste 4.000 de angajați. Distrigaz Sud Rețele deține licență de operare pentru distribuția de gaze naturale în 851 de localități, pe raza a 20 județe din sudul și centrul României: Argeş, Brăila, Braşov, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Ilfov, Olt, Prahova, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Teleorman și Municipiul București.
Distrigaz Sud Rețele este filială a ENGIE Romania.

ENGIE Romania este unul dintre cei mai importanti actori energetici din Romania, activand in domeniul gazelor naturale si al electricitatii sub numele de marca ENGIE.
Grupul de companii ENGIE Romania este format din:

  • ENGIE Romania SA - furnizor de gaze naturale, electricitate si servicii si producator de electricitate;
  • Distrigaz Sud Retele SRL - operator de distributie a gazelor naturale in sud-estul tarii; societate infiintata in martie 2008 ca urmare a separarii activitatii de comercializare de cea de distributie;
  • ENGIE Servicii SRL - prestator de servicii pentru utilizarea in siguranta a instalatiei de gaze naturale (revizii, verificari, lucrari de intretinere) creata in octombrie 2009;
  • ENGIE Building Solutions SRL - servicii de inspectii, intretinere si reparatii pentru cladiri si spatii industriale;
  • Braila Winds SA - producator de energie eoliana;
  • Alizeu Eolian SRL - producator de energie eoliana;
  • Depomures SA - primul operator privat al pietei de inmagazinare din Romania.

Ne mandrim cu un portofoliu de 1,9 milioane de clienti, gestionam o retea de distributie de circa 19.100 km, in 20 judete din sudul Romaniei si Bucuresti si avem peste 4.000 de angajati. La nivel mondial, Grupul ENGIE este unul dintre liderii mondiali din domeniul energetic, avand activitati in peste 70 de tari si aproximativ 153.000 angajati la nivel mondial.

Expirat
Data & Reporting Analyst  -  ENGIE Romania SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles