Publicat 11 Aug 2017 | Reactualizat 19 Aug 2017 | Expiră 10 Sep 2017

Data Network Design Engineer

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 1 an experiență în muncă

Candidatul ideal

Studii:

  • Studii superioare in domeniul tehnic – inginer (telecomunicatii, electronica, automatica, calculatoare si tehnologia informatiei).

Experienţa în muncă:
  • Intre 1-3 ani de experienta relevanta in telecomunicatii;
  • Certificari relevante pentru industria Telecom – nivel Asociat – pot constitui un avantaj.

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
  • Cunostinte despre protocoale de directionare (IGRP, EIGRP, OSPF, BGP, IS-IS) – nivel mediu;
  • Cunostinte despre retele virtuale private (IPSec VPN, MPLS VPN si alte tipuri de VPN) – nivel mediu;
  • Cunostinte despre tehnologia IP/MPLS (MPLS VPN, MPLS TE, AtoM, VPLS, Ipv6 over MPLS, mVPN etc) -nivel mediu;
  • Cuostinte de IPv6 – nivel mediu;
  • Cunostinte de IP Multicast – nivel mediu;
  • Cunostinte de IP Management (Cisco Works, HP Open View, MRTG, PRTG, protocolul SNMP sau altele similare) – nivel mediu;
  • Cunostinte despre tehnologia GPRS – nivel mediu;
  • Limba engleza – nivel mediu;
  • Atentie la detalii;
  • Capacitate de lucru in echipa;
  • Bune abilitati de organizare si prioritizare;
  • Bune abilitati de comunicare si prezentare

Descrierea jobului

SCOP: Proiectarea si implementarea de retele de date conform planurilor tehnice ale companiei, specificatiilor serviciilor si cerinţelor de securitate si calitate a serviciilor.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

  • Stabileste arhitectura generala si de detaliu a retelelor IP si de securitate a datelor pentru a planifica o retea eficienta si sigura;
  • Participa la integrarea si testarea elementelor de retea care asigura securitatea datelor si a serviciilor si acorda acceptanta furnizorilor pentru a asigura o buna functionare a retelei;
  • Participa la optimizarea retelei pentru a maximiza utilizarea resurselor existente;
  • Participa in proiecte planului operational care au conexiuni cu serviciile retelei mobile;
  • Asigura suport ariei de Operare si Intretinere Retea pentru a implementa schimbarile de retea propuse;
  • Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a retelei

Data Network Design Engineer  -  Telekom Romania Mobile Communications S.A.