Publicat 20 Oct 2020 | Expiră 20 Nov 2020

Cyber Security Developer - Automotive

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

As we are expanding our development capabilities we are searching for software engineers that offer support in enhancing the software development process.
Required experience and skills:

  • University degree - Computer Science, Automatic Control and Computer Engineering, Electronics or similar;
  • Experience in 16/32-bit microcontroller programming using C language;
  • Experience with cryptography and IT-security concepts and standards (ISO 21434, UNECE WP29);
  • Knowledge about automotive standards: ASPICE, Cybersecurity, AUTOSAR etc.
  • Automotive experience: embedded programming, vehicle communication protocols, diagnostics;
  • Good knowledge about the development process (V-cycle);
  • Ability to read and understand technical specifications;
  • High degree of proactivity, reliability, communication skills, organizational skills, good self-/time management;
  • Experience in international multi-site teamwork;
  • Good English skills in writing, reading and speaking; German language skills are an advantage.

Descrierea jobului

The essential duties and responsibilities:

  • Support creation/update of security concepts;
  • Integrate and configure security related customer SW components;
  • Integrate and configure AUTOSAR Crypto stack and COM stack (security related part);
  • Develop/update/configure SW modules responsible for:
- encryption primitives,
- key and certificates handling,
- secure/authenticated boot,
- handling of controller security related peripherals (SHE, HSM).

Renumit furnizor de componente auto care îşi axează producţia din locaţia Parcul Industrial Brasov pe comutatoare multifuncţionale pentru volan, elemente centrale de comandă şi pe sisteme de control a climatizării pentru producători de automobile lideri de piaţă. Pe plan mondial, Grupul Preh, activează cu un număr de peste 6500 de angajaţi în firmele sale din Germania, Portugalia, Mexic, USA, China şi România. Activităţile de dezvoltare şi tehnologiile de la Preh se concentrează pe soluţii mecatronice inteligente pentru constructori renumiţi de vehicule. Aproximativ 95% din cifra de afaceri realizată a venit din sectorul auto.

In Romania exista doua centre de dezvoltare: Iasi si Brasov.

Expirat
Cyber Security Developer - Automotive  -  PREH ROMANIA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles