CREDIT CONTROLLER (ECONOMIST)

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

Pregatirea si experienta:

� studii superioare economice;
� experienta de minim 2 ani;
� capacitate foarte buna de comunicare si relationare cu clientii, atentie distributiva, simt pentru detaliul semnificativ, analiza, planificare si control;
� personalitate energica, gandire pozitiva, amabilitate si eficienta;
� Spirit de echipa, perseverenta, promptitudine;
� cunostinte operare PC (Windows, Microsoft Word si Excel, Internet);

Descrierea jobului

Obiectivul principal al postului consta in gestionarea si colectarea creantelor societatii de la clienti prin aplicarea corecta a procedurii de colectare;
lnregistreaza incasarile din extrasele de banca in fisierele excel;
Efectueaza operatiuni de compensare clienti/furnizori;
Ajuta departamentul CSR la monitorizarea limitelor de credit si urmarirea in incadrarea vinzarilor in plafoanele de credit aprobate
Emiterea si transmiterea de informari, notificari si somatii de plata catre clienti in vederea recuperarii debitelor restante
Monitorizarea promisiunilor de plata ale clientilor; tine si raspunde de evidenta biletelor la ordin;
consilierea clientilor si informarea in legatura cu aspectele specifice platilor
Punctaj periodic cu clientii, reglarea la zi a fiselor si a soldurilor clientilor
Generarea si transmiterea confirmarilor de sold catre clienti
Contactarea si informarea portofoliului de Clienti din baza de date cu privire la acumularea datoriilor
Raport lunar al clientilor rau platnici propusi pentru a se constitui provizioane
Urmarirea clientilor pentru care au fost intocmite provizioane in vederea trecerii la venituri in cazul incare se incaseaza debitele restante
lntocmirea situatiei clientilor rau platnici in vederea trimiterii spre recuperare la firmele de colectarede debite/ societatii de avocati
lntocmirea si transmiterea catre avocat a documentatiei necesare pentru inscrierea la masa credala adebitelor restante pentru clientii ce au intrat in insolventa sau pentru cei care urmeaza a fi actionati
in instanta
lntocmirea si transmiterea saptamanala a raportului cu soldurile neincasate ale clientilor catreconducere /departamentul vanzari, cu propunerea de a fi blocati clientii rau platnici .
lntocmirea situatiilor solicitate de auditori
Mentinerea legaturii cu colaboratorii externi de colectare de debite
Coordonarea activitatii de colectare a creantelor, colaborand in permanenta cu departamentul de
Urmarirea si pregatirea rapoartelor necesare privind activitatea de credit control
Urmarirea contractelor incheiate cu clientii
Colaborarea permanenta cu departamentele de Vanzari si CSR

Descrierea companiei

12 ANI DE PERFORMANȚE, IMPLICARE, INOVAȚII

Compania își continuă dezvoltarea printr-o serie de acțiuni la nivel de strategie de business, portofoliu de produse, cât și la nivel de comunicare.

În 2021 AGRO-EST a devenit parte din grupul de companii aparținând lui AEM HOLDING, fond de invetiții în agricultură – care investește în toate marile ramuri din sector. AEM Holding este orientat pe zona de tehnologii, inovații, cercetare și ecologie.

AGRO-EST a fost înființată în 2009, iar în 2011 a finalizat investiția în prima platformă logistică și a înființat divizia de distribuție către fermierii din județul Buzău. Din 2012 până în 2017, compania și-a extins activitatea în județele Ialomița, Brăila, Vrancea, Călărași, Teleorman, Giurgiu, Tulcea, Olt, Prahova, Constanța, Dolj, Argeș, Galați, Vaslui și Bacău, iar în 2019, în zonele Bana și Moldova. De-a lungul anilor, AGRO-EST a achiziționat fermele Sunfield Farming (2015) si Agrigreenmax (2018). A lansat platforma informațională Ecoferma (2020) și platforma Hectarul.ro (2021), a demarat investiția într-o unitate de productie pentru fertilizanti foliari si biostimulatori.

AGRO-EST Muntenia a a fost premiata în 2019 la Gala Oameni pentru Oameni, ca Promotor al Filantropiei – pentru proiectele sociale susținute și finanțate între 2017 și 2019. AGRO-EST a fost inclusă în topul companiilor europene cu dezvoltare susținută (2019).

De-a lungul timpului AGRO-EST a încheiat parteneriate cu Omex Agrifluids UK (2013), Hortifeeds Nutrel UK (2014), Plymag Spania și SPD Franța (2015), Intracorp UK (2016), Agronution Franța (2019), Tracegrow Finlanda și Abaxton Spania (2020), Adva Green Belgia, Compo Germania.

Publicat 13 oct. 2021 Reactualizat 12 nov. 2021 Expiră 12 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos