Publicat 28 Aug 2019 | Reactualizat 11 Sep 2019 | Expiră 13 Sep 2019

Cost Controlling Analyst

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Who is the person we look for?

- Very good planning and organizing skills

- Manage end-to-end complex processes involving large number of stakeholders

- Know how to work independently, show ownership

- Open-minded and have strong analytical skills

- High level of curiosity to explore new perspectives

- Result and customer orientation attitude

- Strong communication and teamwork skills

- Have good English skills (written and verbally)

What professional requirements you should prove?

- University degree in economics

- Minimum 5 years of experience in Finance, cost controlling & budgeting

- Good understanding of business activities/processes

- Good understanding of how expenses/investments help business to grow

- Good PC knowledge (Excel, Access)

Descrierea jobului

What are the main job responsibilities?

- Propose solutions/provide input and be able to evaluate business cases, cost benefit analysis for projects and initiatives

- Be interested in cost efficiency and cost awareness by promoting an adequate behavior

- Correctly understands business needs or priorities and search for solutions to improve/sustain business results

- Ensure accurate, timely and reliable expenses reporting with respect to actual vs planned by performing analysis of admin expenses development

- Prove understanding of business needs resulting to activities underlying the expenses in various areas of the company

- Prove understanding of accounting methods driving the expense recording

- Based on monthly expense development, analyze trends, collect information from business owners and propose expense forecasts

- Be proactive and in case of foreseen or actual deviations from expense targets coordinate investigations and find solutions together with budget owners to correct the gaps; be able to carry out cost containment plans

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Expirat
Cost Controlling Analyst  -  NN Asigurari de Viata

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles