Cost Controller

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Experiența anterioară pe o poziție de Cost Control;
  • Experiența in proiectele de constructii, inclusiv lucrul cu documentele tehnice, cum ar fi rapoartele, fișele tehnice, listele și desenele constituie un avantaj;
  • Limba engleza – nivel mediu, scris si vorbit;
  • Cunoștințe extinse în MS Office (cu precadere MS Excel, MS Word și MS Outlook);
  • Capacitatea de a gestiona in paralel numeroase responsabilități și de a le duce la bun sfârșit;
  • Abilitatea de a urmări sistemele, procedurile și work-flow-ul proceselor și de a contribui la îmbunătățirea acestora;
  • puternice aptitudini interpersonale si de comunicare - relaționează cu clienții și toți angajații companiei privind domeniul lor de activitate.

Descrierea jobului

  • Monitorizarea progresului financiar al proiectului;
  • Verificarea certificatelor de plata si a facturilor emise, din punct de vedere financiar;
  • Verificarea costurilor versus contracte, inclusiv calcularea corectă a reţinerii de garanţii, a plăţii în avans, a rambursării plăţii în avans, a deducerilor, etc
  • Compararea valorilor din buget cu cheltuielile reale si întocmirea de rapoarte;
  • Verificarea înregistrării în contabilitate (pe baza facturilor) a tuturor costurilor acumulate in perioadele anterioare;
  • Verificarea costurilor contabile : verificare lunară pentru a confirma că tuturor costurilor le-au fost alocate codurile de cost corespunzătoare, verificarea poziţiilor contabile rând pe rând, verificarea contabilităţii de angajamente, compararea costurilor contabile versus presupuse (în estimare), explicarea diferenţelor, verificarea producţiei în curs de execuţie versus sumele achitate;
  • Estimare: intocmirea cifrelor estimării finale, inclusiv verificarea costurilor reale în programul de contabilitatate intern Skanska, a costurilor de achiziţii, adăugarea costurilor viitoare, completarea estimării;
  • Intocmirea tuturor documentelor financiare pentru procesul de participare la licitaţie;
  • Garantii si asigurari: verificarea garantiilor si asigurarilor emise de subcontractori in baza contractului;
  • Supravegherea fluxurilor de documente financiare la sediul companiei;
  • Asigura suport echipei de management in construirea si urmarirea bugetului la nivel de proiect;
  • Asigura suport in vederea elaborarii raportului financiar trimestrial (raportare la nivel de grup).

Skanska is a world leader in construction and project development in select markets throughout the Nordic region, Europe and USA. Driven by the Group’s values, Skanska contributes to a better society by providing innovative and sustainable solutions. The Group has about 32,500 employees, and 2020 revenue totalled SEK 159 billion.

Find more details on the website: www.skanska.com

Draga Candidat,
Te rugam sa ai in vedere ca datele tale personale din CV vor fi prelucrate conform GDPR de catre Skanska Construction Romania (SCR), pe care o poti contacta la adresa str Gara Herastrau nr 2, etaj 3, Bucuresti.
Te rugam sa precizezi in CVul pe care il transmiti acordul tau expres in a-ti fi procesate datele personale in vederea angajarii pentru postul pentru care aplici.

Iti poti retrage acordul oricand, trimitand un mail in acest sens catre cariere@skanska.ro.

Publicat 7 oct. 2021 Reactualizat 4 nov. 2021 Expiră 6 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos