Cost controller -production

Electroplast - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

• Analitic, organizat,spirit de echipă, determinat in atingerea obiectivelor ,
• Experienţă minimă de 3 ani pe o poziţie similara, de preferinta in industrie;
• Experienţă în medii complexe, de preferinţă în mediul multinaţional.
• Principii de analiza economica, intelegere fluxuri de lucru .
• Bugetare şi raportare.
• Cunostinte si abilitati avansate de operare in Microsoft Excel.

Descrierea jobului

1-Elaborează şi furnizeaza in timp util rapoarte pentru a sprijini monitorizarea performanţei afacerii: P&L, BS, WC, operatiuni de capital (core, non-core); rapoarte de eficienta fabrica;
2-Pregăteste rapoarte periodice catre management la nivel de companie (analize financiare, monitorizare KPI);
3-Construieste şi monitorizeaza bugetul anual (vanzari, productie, achizitii, personal, mentenanta, administratie, gestiune financiara) si previziunile lunare pentru a sprijini realizarea obiectivelor de afaceri;
4-Sprijin pentru business: contribuie la furnizarea de date financiare, analiză şi asistenţă profesională, pentru a oferi o vedere exactă asupra situaţiei financiare a companiei;
5-Respecta standardele de control intern: efectueaza revizii continue ale procedurilor de lucru, controale ale companiei şi măsuri de conformitate pentru a determina eventualele pericole sau încălcări ale conduitei.
6-Auditeaza activitatea curenta (analiza fluxuri de lucru, procese) si propune masuri de imbunatatire procese si reducere costuri, obiectivul fiind crestera productivitatii si a eficientei;
7-Efectueaza activitati de control asupra documentelor in care sunt consemnate operatiunile ce se refera la drepturi si obligatii patrimoniale,
8-Analizeaza lunar cheltuielile directe de productie si a cheltuielile indirecte pe comenzi de productie, centre de cost si centre de profit .
9-Analizeaza pretul de cost, determina si valideaza pretul minim de vanzare.
10-Analizeaza pretul de cost ori de cate ori exista modificari ale materiilor prime din componenta retetei, a manoperei, a cheltuielilor cu utilitati, amortizare, cheltuieli de regie, cheltuieli generale;
11-Analizeaza cheltuielile departamentale si alocarea acestora comparativ cu bugetul;
12-Efectueaza de operatiuni specifice inchiderii de luna;
Publicat 4 oct. 2021 Reactualizat 1 nov. 2021 Expiră 3 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos