Publicat 27 Apr 2016 | Reactualizat 25 Mai 2016 | Expiră 29 Mai 2016

Coordonator departament Parinte social/Asistente familiale pentru SOS Satul Copiilor Hemeius

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Ce ne dorim de la colegul/colega care va ocupa aceasta pozitie?
• Absolvent de studii superioare în domeniul socio-uman
• Cel puţin 2 ani de experienţă în coordonarea unei echipe
• Experienţa în activitatea de voluntariat pentru copii şi familii şi/sau în cea de formare a adulţilor reprezintă un avantaj
• Reprezinta un plus experienta in ONG-uri
• Utilizare PC avansat: MS Office, Word, Excel, PowerPoint
• Cunoştinţe de limba engleză
• Reprezinta un avantaj permis de conducere categoria B
Abilități:
• Gândire pozitivă, orientare pe găsirea de soluţii şi pe lucrul cu beneficiarii
• Persoană auto-motivată şi empatică; determinare si implicare
• Excelente abilităţi de organizare, capacitate de stabilire a priorităţilor
• Iniţiativă şi tenacitate
• Excelente abilităţi de comunicare şi negociere
• Capacitate de lucru în echipă
• Etică şi integritate personal
• Orientarea spre intelegerea nevoilor celor din jur
• Capacitatea de a oferi feedback intr-o maniera constructiva
• Capacitate de analiză şi sinteză

Descrierea jobului

Coordonatorul de departament orientează, îndrumă, planifica, conduce, sprijină, motivează, monitorizează şi evaluează activitatea profesională a mamelor sociale, tantelor şi asistenţilor familiali în scopul asigurării bunastării şi îngrijirii de înaltă calitate a copiilor şi adolescenţilor din SOS Satul Copiilor Hemeius.

- Îndruma şi sprijină direct fiecare parinte social si ingrijitor copii atât pentru a asigura bunăstarea familiilor SOS, cât şi pentru dezvoltarea profesională şi personală a acestuia;
- Identifica nevoile de sprijin si sursele de motivare ale personalului din casele familiale si se implica in identificarea si oferirea de alternative concrete de sprijin/motivare pentru acesta ;
- Monitorizează calitatea sprijinului acordat de către ingrijitorii de copii mamelor sociale si copiilor din casa, facilitand dezvoltarea unui spirit de echipă între acestia;
- Construieşte şi menţine relaţii pozitive cu copiii si adolescentii din casele familiale prin interacţiuni zilnice şi întâlniri regulate;
- Se asigură că drepturile copiilor sunt respectate atât în interiorul proiectului cât şi în exteriorul acestuia (organizaţia având o politică de TOLERANŢĂ ZERO faţă de toate formele de abuz asupra copiilor);
- Gestioneaza reteaua locala de voluntari in vederea implementarii planului anual de actiune si in atingerea obiectivelor stabilite prin strategia nationala in domeniul voluntariatului prin orientare, formare, monitorizare, etc.

Noi oferim o familie copiilor ajunşi în dificultate, îi ajutăm să-şi clădească singuri un viitor şi contribuim la dezvoltarea comunităţilor în care ei trăiesc. SOS Satele Copiilor s-a clădit pe baza unor convingeri şi atitudini fundamentale, ce reprezintă esenţa succesului nostru. În îndeplinirea misiunii noastre, următoarele valori durabile ne ghidează acţiunile, deciziile şi relaţiile:CURAJ, ANGAJAMENT, ÎNCREDERE, CREDIBILITATE

Expirat
Coordonator departament Parinte social/Asistente familiale pentru SOS Satul Copiilor Hemeius  -  SOS SATELE COPIILOR ROMANIA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles