Companie nouă? Primești un   Anunț Business cu actualizare săptămânală Gratuit (€229)
Gratis

CONTABIL

ARKADA STEEL MAP
1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

- Cunostinte WinMentor
​- Minim 2 ani experienta intr-un departament financiar-contabil
- Studii economice superioare
- Abilitati PC: Word, Excel, Outlook
- Persoana organizata, riguroasa, flexibila si cu simtul raspunderii
- Atitudine proactiva si pozitiva; integritate
- Atentie la detalii
- Aptitudini de calcul
- Aptitudinea de a lucra cu documente
- Rezistenta la sarcini repetitive
- Flexibilitate, deschidere, orientare spre performante.

Descrierea jobului

- Analizeaza situatiile financiare (bilant + balanta de inchidere) si aspecte de natura comerciala (pe baza comunicarii cu agentii de ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀vanzari, managerii de zona), juridica (prin verificari online cum sunt Recom, portal instante, ANAF, etc.) ale clientilor noi si ii incadreaza intr-o categorie de risc, conform procedurilor societatii;
- Realizeaza analize financiare cel putin o data pe an pentru fiecare client sau ori de cate ori se solicita o crestere de limita de catre Deptamentul Comercial sau ori de cate ori apare un eveniment care poate duce la sistarea livrarilor, conform procedurii de Credit Management;
- Seteaza limite de credit pentru clientii noi;
- Efectueaza verificari in CIP pentru clientii care platesc prin instrumente de plata;
- Mentine o situatie actualizata a garantiilor primite de la clienti, a istoricului de plata al acestora cu societatea;
- Monitorizeaza scadentele contractuale saptamanal, semnaland sumele depasite la scadenta;
- Verifica acoperirea cu instrumente de plata pentru facturile deschise si instiinteaza responsabilul de cont despre acestea;
- Verificarea lunara a jurnalelor de vanzari si cumparari.
- Poate bloca la livrare clientii cu sume restante sau clientii aflati in alte cazuri prevazute de procedura;
- Propune, in baza procedurilor interne ale societatii, introducerea garantiilor spre decontare in banca si notificarea clientilor cu restante la plata;
- Propune si calculeaza, in baza reglementarilor in vigoare si a procedurilor interne, provizioane pentru clientii neincasati;
- Intocmeste, verifica si reconcilieaza rapoarte si situatii, care se refera la documente, date si informatii financiar/contabile legate de responsabilitatile postului, acestea fiind solicitate de institutii de control, auditorul extern, institutii financiare si de credit, management, actionari, investitori, auditul intern;
- Participa, la solicitarea superiorului direct, in proiecte sau activitati intra si interdepartamentale, cu caracter temporar, in functie de rolul si competentele sale, pentru a contribui la realizarea obiectivelor echipei.

Beneficii:
- Salariu motivant in functie de experienta si abilitatile detinute.
- Atmosfera placuta a mediului de lucru.
- Stabilitate si dezvoltare profesionala.

Arkada Steel Map este o companie 100% românească specializată în producția și dezvoltarea de sisteme pentru acoperișuri și garduri pentru construcții civile și industriale.

Printr-un personal tânăr, dinamic și profesionist, Arkada Steel Map încearcă în permanență găsirea celor mai bune soluții pentru satisfacerea nevoilor clienților noștri.

Ne-am câștigat locul pe piața românească a produselor metalurgice prin calitatea produselor comercializate, rapiditatea în ofertare și livrare, cât și prin consilierea gratuită pe care o oferim clienților noștri.

Arkada Steel Map este o companie propulsată în piața metalurgică cu ajutorul personalului experimentat și devotat, toate acestea fiind rețeta succesului.
Publicat 20 Mai 2024 Reactualizat 20 Mai 2024 Expiră 19 Iun. 2024

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.