Contabil Senior

ALPHA PEOPLE SRL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Responsabilitati:
  • Inregistreaza in evidenta contabila facturile platite cash, a bonurilor fiscale si a altor operatiuni prin registrul de casa;
  • Inregistreaza in evidenta contabila deconturile de cheltuieli, respectiv ordinele de deplasare ale angajatilor firmei;
  • Verifica daca documentele primite de la furnizori respecta cerintele de forma impuse de lege si daca sunt corecte din punct de vedere aritmetic;
  • Verifica daca deconturile intocmite de salariatii firmei sunt intocmite corect, respectiv daca documentele justificative avansurilor primate spre decontare sunt corespunzatoare perioadei decontate;
  • Verifica daca in cazul deplasarilor deconturile sunt insotite de ordine de deplasare stampilate de societatile in raza carora a avut loc deplasarea;
  • Inregistreaza in evidenta contabila toate operatiunile efectuate prin banca;
  • Primeste, verifica si inregistreaza facturi primite de la terti (achizitie marfa, servicii, transport, dobanzi si comisioane bancare etc.);
  • Verifica si inregistreaza cec-urile si biletele la ordin primite de la client distribuind fiecare suma asupra facturilor neincasate si neacoperite de alte instrumente de plata, data documentului fiind data facturii care este acoperita;
  • In cazul incasarilor de la client direct prin banca acestea sunt repartizate pe fiecare factura in functie de facturile existente in sold si neacoperite cu alte instrumente;
  • Primeste si arhiveaza extrasele de banca pe fiecare categorie de banca;
  • Participa activ la inchiderile de luna, misiunile de audit si inventarierea patrimoniului companiei;
  • Intocmeste diferite rapoarte specifice departamentului de contabilitate (provizioane, cheltuieli in avans, nerezidenti etc);
  • Verifica la sfarsitul fiecarei luni concordanta dintre soldul conturilor conforme cu extrasele de cont cu cel din evidentele contabile;
  • Verifica la sfarsitul fiecarei zile daca soldul de casa din evidentele contabile corespunde cu monetarul intocmit de persoana desemnata cu efectuarea operatiunilor de trezorerie;
  • Intocmeste diverse situatii la cererea contabilului sef.

Descrierea jobului

Compententa postului si limitele de actiune :
  • Raspunde de realizarea calitativa si in termen a lucrarilor;
  • Raspunde de respectarea legalitatii;
  • Raspunde de respectarea normelor legale privind secretul si confidentialitatea datelor si informatiilor;
  • Raspunde de exactitatea si corectitudinea datelor furnizate;
  • Responsabilitatea realizarii sarcinor de serviciu este data de atributiile de serviciu cuprinse in fisa postului;
  • Experienta in contabilitate & SAP, Microsoft office (predominant excel), limba Engleza (nivel de baza) reprezinta un avantaj.

We’ve created Kapital HR out of passion for our work, noticing the joy of those who thank us when we find new jobs for them or when they learn new things, as well as out of the desire to contribute to the maturity of the Romanian business market.

We do not own a general recipe and we did not invent anything, but we do add a personal touch to all the services we offer and, most importantly, we customize them for you.

From recruitment and executive search to assessment centres, employee development workshops, performance management and outplacement, we are receptive to your requirements, we understand you and provide the perfect solution for your company and your employees.

Each company is unique, projects differ from case to case, but all are based on an essential ingredient:

- THE NEED TO GET BETTER EMPLOYEES AND A MORE PROFITABLE BUSINESS -

Kapital is about values!

About humans, not abut resources.

About partnerships, not about customers.

About consultants, not about providers.

About coaching, not about teaching.

About creating, not about gaining.

About reinventing, not about giving up.

Publicat 7 oct. 2021 Reactualizat 4 nov. 2021 Expiră 6 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos