Publicat 07 Iun 2021 | Reactualizat 17 Iun 2021 | Expiră 07 Iul 2021

Contabil senior

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 10 ani experiență în Financiar / Contabilitate

Candidatul ideal

Candidatul ideal trebuie:
- Sa fie absolvent al invatamantului superior;
- Sa probeze o vechime de cel putin 10 ani in domeniu, cuprinzand aspectele activitatii financiar-contabile;
cunostinte operare PC (Windows, Word, Excel);
- Abilitati foarte bune de comunicare si negociere, fermitate, discernamant, integritate, responsabilitate;
- Sa cunoasca sistemul organizatoric si financiar-contabil;
- Sa cunoasca legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
- Sa probeze o buna cunoastere a contabilitatii computerizate;
- Sa aibă capacitate de comunicare interactiva deosebita;
- Sa aibă exprimare concisa si clara prin utilizarea corecta a terminologiei de specialitate;
Inteligenta (gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza);
- Capacitate de organizare a activitatii serviciului;
- Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta;
- Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oameni;
- Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate, spirit de echipa (sincer, dispus la colaborare);

Descrierea jobului

- Asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor:
- Emite facturile pentru clientii societatii, asigura evidenta executiei contractelor in derulare, compensarea avansurilor primite si incasarea facturilor emise
- Tine evidenta avansurilor platite catre furnizori si se asigura ca acestea sunt inchise corect
- Tine evidenta facturilor proforme achitate si se asigura ca primeste facturi fiscale pentru acestea
- Tine evidenta garantiilor retinute de noi de la furnizori si a garantiilor ce ne-au fost retinute de catre Clienti, pe santiere si termene de scadenta
- Opereaza incasarile si platile in numerar conform registrului de casa;
- Opereaza deconturile de cheltuieli ale salariatilor si verifica lunar soldul contului 542
- Primeste de la Dep Comercial facturile de furnizori, le verifica si le trece in tabelul de evidenta a platilor, asigurandu-se ca respectam termenele de plata
- Verifica periodic sau ori de cate ori este nevoie fisele furnizorilor si face punctaj cu acestia
- Verifica lunar jurnalul de cumparari si vanzari inainte de inchiderea si depunerea Declaratiilor
- Completeaza instrumente de plata BO,CEC si tine evidenta acestora pe termene scadente
- Tine evidenta instrumentelor de plata primite de la clienti , destinatia acestora (incasare/girare)
- Opereaza in contabilitate instrumentele de plata emise /primite/girate
- Intocmeste ordine de compensare si le inregistreaza in contabilitate
- Furnizeaza informatii solicitate de Departamentul Comercial si Departamentul Tehnic legate de facturi, plati, incasari , situatia contractelor, a garantiilor , etc
- Completeaza si transmite formulare catre Institutul National de Statistica,

Raspunde de:
- operarea zilnica a facturilor emise, a incasarilor pe facturi si in avans
- incadrarea corecta a documentelor contabilizate pe venituri si cheltuieli.

- Asigura efectuarea corecta si la timp a inregistrarilor in contabilitate, cronologic si sistematic, potrivit planurilor de conturi si normelor legale emise de institutiile de reglementare legala, pe baza documentelor justificative ale tuturor operatiunilor patrimoniale.
- Respecta sistemul de evidenta contabila a firmei.
- Asigura intocmirea si arhivarea documentelor justificative si a registrelor contabile conform cu legislatia in vigoare.
- Verifica corectitudinea inregistrarilor contabile.
- Reprezinta societatea alaturi de Administrator si Directorul Economic in raporturile cu autoritatile si in special cu Administratia Financiara.
- Urmareste permanent legislatia din domeniul financiar-contabil si asigura respectarea acesteia.
- Coopereaza cu Contabilul-Sef al firmei si cu Directorul economic cu privire la legislatia economica in vigoare.

AXA TC este o companie ce activeaza in domeniul constructiilor din 2004 , cu un portofoliu bogat in domeniul :
- constructiilor civile,
- constructiilor de drumuri si retele edilitare.
In prezent derulam proiecte de constructii exclusiv in calitate de Antreprenor General. Scopul nostru este sa livram proiecte la cheie clientilor nostri la o calitate ireprosabila, in timpul estimat.
Ne dorim de asemenea sa crestem echipa cu colegi loiali, de incredere, ghidati de aceleasi valori ca si cele ale companiei: seriozitate, corectitudine, pasiune pentru meseria practicata.
In acest moment suntem peste 60 de angajati permanenti in cadrul companiei, din care peste 20 TESA.
Avem o echipa cu care ne mandrim si te invitam sa ni te alaturi !

Contabil senior  -  AXA TRANS CONSTRUCT SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles