Contabil sef

Roxer Grup SA - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

-are studii superioare in domeniul economic, specialitatea contabilitate;
-are cunostinte solide de specialitate in domeniul contabil si fiscal;
-se preocupa continuu cu studiul legislatiei contabile si fiscale, astfel incat este la curent in permanenta cu prevederile legislative specifice;
-are experienta de minim 5 ani pe o pozitie similara;
-are experienta in coordonarea unei echipe, avand aptitudini de coordonare, dand dovada de spirit de echipa si bune abilitati de comunicare;
-are un avantaj competitional daca detine calitatea de expert contabil si/sau consultant fiscal;
-are cunostinte foarte bune de operare pe calculator (MS Office).

Descrierea jobului

Persoana care va fi angajata pe aceasta pozitie, va avea ca atributii cel putin urmatoarele:
-conduce si organizeaza departamentul financiar-contabil;
-realizeaza proceduri de lucru ori de cate ori se impune;
-urmareste inregistrarea tuturor documentelor justificative cu respectarea in totalitate a reglementarilor contabile si fiscale in vigoare, precum si cu alocarea corecta a acestora pe centrele de cost ale societatii;
-organizeaza utilizarea si numerotarea documentelor contabile;
-este sau asigura back-up pentru orice coleg din departamentul financiar-contabil (inclusiv salarizare);
-contribuie la verificarea lunara a tuturor inregistrarilor contabile, asigurandu-se de corecta componenta a tuturor soldurilor din balanta, respectiv, de inregistrare corecta pe toate conturile de rezultat si patrimoniale;
-depune la timp formularele specifice in format electronic catre ANAF;
-declara in termen catre directia de impozite si taxe a municipalitatii, miscarile privind bunurile impozabile;
-programeaza la timp reevaluarea imobilizarilor;
-organizeaza periodic inventare la nivelul diviziilor societatii, precum si inventarierea generala a patrimoniului; ajuta la realizarea inventarelor si la valorificarea acestora in contabilitate;
-urmareste incasarea la timp a creantelor societatii, urmarind sa nu existe creante in sold cu vechime mai mare de 15 zile;
-achita la timp, cu aprobarea prealabila a conducerii, datoriile catre salariati si terti (bugete, furnizori), astfel incat sa nu existe sume restante;
-face la timp demersuri la avocatul societatii privind recuperarea eventualilor clienti rau-platnici;
-asigura arhivarea periodica a documentelor financiar-contabile, prin intermediul serviciului externalizat;
-asigura suport auditorilor societatii in realizarea misiunilor lor;
-intocmeste situatiile financiare anuale si raportarile contabile semestriale;
-intocmeste documentatii de credit, leasing sau pentru diverse finantari cu caracter total sau partial nerambursabil;
-elaboreaza lunar rapoarte de analiza privind rezultatele societatii pe centre de cost, putand propune solutii pentru eficientizarea activitatii;
-elaboreaza lunar sau/si trimestrial raportele privind gradul de realizare target al agentilor de vanzari, incadrarea rezultatelor acestora in procedura de bonusare, precum si calculul privind bonusurile care se cuvin agentilor de vanzari;
-realizeaza diverse rapoarte sau analize la solicitarea conducerii societatii;
-informeaza conducerea imediat cu privire la eventualele nereguli sesizate in activitate;
-orice alte atributii care tin de domeniul financiar contabil si sunt solicitate de catre conducerea societatii.

Beneficii: salariu motivant, tichete de masa, autoturism si telefon de serviciu, abonament servicii medicale la o clinica privata.

Roxer Grup este o societate pe actiuni, cu o prezenta in piata de peste 25 de ani. Seriozitatea, grija fata de clienti si fata de angajati, ne-au ajutat sa crestem si sa ne dezvoltam in permanenta.
Avem mai multe linii de business (vanzari, inchirieri si service echipamente xerox, inchirieri imobile, restaurant si catering, productie print si casa de editura, spalatorie auto), toate integrate in societate.
Pentru mai multe detalii privind activitatea noastra gasiti pe site-urile: www.roxer.ro, www.zebracateringcluj.ro, www.colorama.ro.
Publicat 18 nov. 2021 Reactualizat 25 nov. 2021 Expiră 18 dec. 2021