Publicat 04 Iun 2019 | Reactualizat 25 Iun 2019 | Expiră 02 Iul 2019

Contabil Sef

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Cautam o persoana bine pregatita in domeniul financiar contabil, responsabila, atenta la detalii, implicata.
Cunoasterea limbii engleze si/sau germane, este mandatorie !
Cunoasterea sistemului SAP (FI/CO) reprezinta un avantaj net.

Descrierea jobului

Raporteaza direct administratorului si este responsabil(a) de urmatoarele activitati:
. Intocmire si depunere declarații fiscale lunare (e.g. TVA D300, D390, D394...)
· Verificarea salariilor - pregătirea notei contabile; declarația salarială fiscală lunară
· Impozit pe calculul profitului - trimestrial și anual
· Modul SAP financiar și control
· Raport trimestrial și anual către grup: intocmire, analiza si urmarire Buget, Raport de investiții, Plan de vânzări.
· Costul pentru semifabricate și produse finite în SAP
· Statistica lunară către Institutul de Statistică
· Raportarea către Banca Națională a României
· Elaborarea procedurilor, deciziilor privind inventarul, verificarea rezultatelor inventarului
· Declarație de conturi pentru clienți
· Situații privind fluxul de numerar
· Monitorizarea Indicatorilor de Performanta
· Controlul prețului activității: Arborele de producție vs. Actual
· Raportarea: performanța afacerii, rezultatul operațional, Planul de vânzări, analiza costurilor, calculul prețului
· Reprezentarea societății în relațiile cu autoritățile fiscale
· Colaborarea cu avocatul companiei cu privire la noi contracte comerciale
- Urmarirea, analiza documentata si implementarea schimbarilor in domeniul fiscal
· Arhivarea și urmărirea contractelor cu furnizorii și clienții
. Incheierea si semnarea rapoartelor financiare statutare, bilant.

Reporting directly to the Administrators and reponsible with:
· Monthly fiscal declarations (e.g. VAT D300, D390, D394)
· Payroll check – preparing the accounting note to be booked; monthly fiscal salaries declaration
· Tax on profit calculation – quarterly and yearly
· Financiar and controlling SAP module
· Quarterly & yearly report to the group: Budget, Investment Report, Sales Plan.
· Costing for semifinished and finished goods in SAP
· Monthly statistics to the Institute of Statistics
· Reporting to the National Bank of Romania
· Elaborating the procedures, decisions regarding inventory, checking of the inventory results
· Statement of accounts for clients
· Cash flow situations
· KPI monitoring
· Activity price control: Production tree vs. Actual
· Reporting: business performance, operational result, Sales plan, cost analyse, price calculation
· Representing the company in relations with the fiscal authorities
· Collaborating with the company`s lawyer regarding new commercial contracts
- Follow up, analisys and implementation of the fiscal changes
· Archiving and tracking the contracts with suppliers and clients

Founded in 1899 as Achter & Ebels in Monchengladbach, AUNDE has specialized since 1920 in the development and production of fabrics for the automotive industry. Today AUNDE provides its customers with a complete package that starts with the corporate design intent to the delivery of technical constructed textiles and upholstery with full test certifications. AUNDE is able to offer all textiles as covers and curtains in their regional production facilities, supported by local design, development and sales teams. AUNDE technical constructed textiles and upholstery are also used for further production within the AUNDE Group. AUNDE provides a full-service from one source to the customer. The AUNDE Group has grown worldwide, facing its ecological and social responsibility along the entire value product chain. With its brands AUNDE, ISRINGHAUSEN and FEHRER the AUNDE Group offers excellence at more than 100 locations to all partners throughout the production chain – from yarn right the way through to complete automotive interior. Accompany us!

Expirat
Contabil Sef  -  AUNDE C&S AUTOMOTIVE