Publicat 04 Feb 2021 | Expiră 07 Mar 2021

Contabil sef / Director economic

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Absolvent al invatamantului superior economic de specialitate, cu licenta;
- Cunostinte avansate de operare in SAGA;
- Minimum 5 ani experienta pe un post similar, in constructii/productie;
- Cunostinte legislatie, in domeniul financiar contabil;
- Cunostinte avansate de Microsoft Office;
- Capacitate de prioritizare a sarcinilor si respectare a termenelor stabilite;
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Capacitate de concentrare, responsabilitate, discernamant;
- Abilitati bune de comunicare.

Descrierea jobului

DESCRIERE ATRIBUTII SI RESPONSABILITATI (enumerate cu titlu exemplificativ):

Asigura evidenta contabila completa, intocmire declaratii TVA, impozit profit, achizitii intracomunitare, bilant semestrial si anual;
Verifica existenta documentelor justificative, intocmirea in conformitate cu reglementarile legale in vigoare si inregistrarea acestora in evidenta contabila cronologic, sistematic si pe centre de cost;
Completeaza registrele contabile obligatorii prevazute de legislatia in vigoare (Registru Jurnal, Registru Inventar, Registru de Evidenta Fiscala);
Asigura respectarea disciplinei de casa, a regulamentului operational de casa si a celorlalte dispozitii privind operatiunile cu numerar;
Intocmeste si depune in termenul legal obligatiile declarative ale societatii fata de bugetul statului, bugetul asigurarilor si fondurilor speciale, bugetul local;
Asigura respectarea legislatiei fiscale la nivel de companiei;
Intocmeste la timp, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare, balantele de verificare, bilanturilor semestriale si anuale;
Realizeaza si verifica situatiile financiare ale companiei pentru banca, sau orice alta entitate economica partenera;
Intocmeste documentele solicitate de autoritatile statului - Agentia de Administrare Fiscala pentru ramburasarea de TVA, infiintarea de puncte noi de lucru, emitere de registre obligatorii pentru punctele de lucru, obtinerea de certificate fiscale sau alte certificate emise de Agentia de Administrare Fiscala;
Intocmeste si transmite la termen rapoartele financiar-contabile solicitate de Administratorul judiciar/Administratorul special;
Asista auditorii externi pe parcursul procesului de auditare;
Realizeaza lucrarile lunare de inchidere a exercitiului financiar contabil;
Participa la intocmirea bugetului anual de venituri si cheltuieli; urmareste executia bugetului de venituri/cheltuieli si cash-flow;
Organizeaza si participa la operatiunile de inventariere anuala a patrimoniului, urmarind modul de valorificare al rezultatelor inventarierii;
Ofera consultanta si solutii financiar-contabile pentru conducerea companiei;
Asigura suport intocmire documentatie de participare la licitatii publice, informare noutati legislative;
Gestioneaza si negociaza relatia cu furnizorii si clientii, din punct de vedere contabil.

Vor fi contactati pentru programare interviu numai candidatii care corespund cerintelor enuntate.

Companie constructii civile, drumuri si poduri, activa din anul 1993, aflata in prezent in procedura de insolventa

Expirat
Contabil sef / Director economic  -  DELTA ACM 93 SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles