Consultant Tehnic Vanzari

Wienerberger SRL - 3 poziții
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu 4000 - 7000 RON
Limbă străină
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

Cerintele postului
Sustine vanzarile planificand si realizand actiuni de promovare a produselor grupului Wienerberger catre specialisti (ingineri Constructii civile si industriale, arhitecti, urbanisti, s.a.) si beneficiari finali si identifica noi oportunitati de vanzare din zona de care este responsabil .
Studii
Absolvent studii superioare in domeniul constructiilor civile
Experienta si abilitati necesare
Minim 3 ani experienta in domeniul materialelor de constructii/constructii civile si industriale
Orientare catre clienti, cu bune abilitati de comunicare si relationare
Concentrare pe rezultate si eficienta proceselor
Atitudine proactiva si abilitati de management al timpului
Cunostinte de MS Office, limba engleza
Permis de conducere categoria B
Posibilitate de mobilitate nationala

Descrierea jobului

Principalele responsabilitati
Promovarea produselor grupului Wienerberger in Romania si identificarea noilor oportunitatiin zona de activitate alocata
• Isi desfasoara activitatea exclusiv pe teren, vizitand distribuitorii, santierele, specialistii si formatorii de opinie, in conformitate cu planificarile de activitate agreate cu superiorul, inregistrand toate activitatile in aplicatia CRM / CeRaMix
• Realizeaza calculatii si estimari ale necesarului de materiale pentru zidarii, invelitori, fatade si pavaje
• Preluarea reclamatiilor din santiere si solutionarea lor conform procedurilor interne in vigoare, urmarind obtinerea satisfactiei clientilor
• Realizeaza de prezentari si training-uri pe categoriile de produse Wienerberger
• Mentine si dezvolta relatia cu organizatiile profesionale (ex: OAR) locale si participa la evenimentele organizate de catre acestia
• Ofera consultanta tehnica pre si post vanzare beneficiarilor finali, specialistilor si altor utilizatori
• Participa activ la toate programele si promotiile organizate de companie prin intermediul altor departamente
• Este responsabil de promovarea si recomandarea produselor noi lansate in piata
• Identifica nevoia dezvoltarii de produse noi
• Se asigura ca isi desfasoara activitatea de teren sau adiministrativa conform procedurilor in vigoare si regulamentului de ordine interna
• Ofera sprijin celorlalti colegi in asigurarea serviciilor de calitate pentru client
• Colaboreaza cu colegii din echipa si contribuie prin efortul sau la realizarea obiectivelor echipei
• Contribuie la crearea unui climat de colaborare in companie benefic pentru atingerea rezultatelor

Wienerberger - Inovatie de 200 de ani Wienerberger este cel mai mare producator de blocuri ceramice din lume si cel mai mare producator din Europa de caramizi pentru fatada si tigle ceramice.

Povestea de succes a grupului nostru a inceput in Austria in urma cu 200 de ani. Astazi, principiile care ghideaza activitatea companiei inseamna mult mai mult decat productia de caramida si tigla ceramica. Wienerberger este o companie cotata la bursa internationala si detine in prezent 197 de fabrici in 30 de tari.

Publicat 12 oct. 2021 Reactualizat 16 nov. 2021 Expiră 11 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos