de ani Fără Frică...

Publicat 08 Mai 2019 | Expiră 08 Iun 2019

Consilier statistician

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- cetatenie romana, cetatenie a altor state membre ale UE sau a statelor apartinand Spatiuliu Economic European si domiciliul in Romania;
- cunoasterea foarte buna a limbii romane, scris si vorbit;
- varsta minima reglemantata de lege;
- capacitate deplina de exercitiu;
- starea de sanatate corespunzatoare postului pentru care candideaza, atestata pe baza adeverintei medicale eliberate de medicul de familie sau de unitati sanitare abilitate;
- indeplineste conditiile de studii si de vechime sau alte conditii specifice potrivit cerintelor postului;
- nu a fost condamnata definitiv pentru savarsirea unei infractiuni contra umanitatii, contra statului ori contra autoritatii, de serviciu sau in legatura cu serviciul, care impiedica infaptuirea justitiei, de fals ori a unor fapte de coruptie sau a unei infractiuni savarsite cu intentie, care ar face o incompatibila cu exercitarea functiei, cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea.

Descrierea jobului

- studii superioare;
- capacitate de analiza si sinteza a informatiilor;
- capacitate de asimilare rapida a informatiilor noi;
- excelente abilitati de comunicare (verbal, nonverbal), amabilitate si munca in echipa;
- participarea si indeplinirea oricaror sarcini in cadrul actiunilor/activitatilor ce necesita implicarea intregii echipe;
- rezistenta la stres, flexibilitate, atentie la detalii, minutios, perseverenta;
- cunostinte MS Office, nivel avansat;
- navigare internet;
- comportament profesional integru si conduita ireprosabila;

Concursul se desfășoară la sediul CECCAR – Aparatul Central din București, Str. Intrarea Pielari nr. 1 sector 4 , după cum urmează :
- dosarele de înscriere se vor depune pe adresa de email resurseumane@ceccaro.ro până la data de 15.05.2019, ora 16.00 și vor fi prezentate în original, la sediu în ziua concursului.
- proba scrisă constă în verificarea cunoștințelor profesionale dobândite (inclusiv întrebări din bibliografie), proba de verificare a abilităților de utilizare a calculatorului precum și susținerea interviului vor avea loc în data de 20.05.2019, ora 10.00;
- comunicarea rezultatelor concursului se face prin specificarea mențiunii admis sau respins prin afișare pe site-ul CECCAR, www.ceccar.ro.

Acte necesare pentru dosarul de înscriere la concurs:
1.cerere de înscriere la concurs scrisă de mână și semnată;
2.CV semnat pe fiecare pagină;
3.copia actului de identitate;
4.copiile diplomelor de studii;
5.copia carnetului de muncă sau, după caz, o adeverință care să ateste vechimea în muncă și, după caz, în specialitatea studiilor necesare ocupării postului (conform Ordinului ANFP nr. 192/2013 pentru aprobarea formatului standard al adeverinței care atestă vechimea în muncă și vechimea în specialitatea studiilor);
6. adeverință medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare, eliberată cu cel mult 6 luni anterior derulării concursului de către medicul de familie al candidatului sau de către unitățile sanitare abilitate (adeverința care atestă starea de sănătate conține, în clar, numărul, data, numele emitentului și calitatea acestuia, în formatul standard stabilit de Ministerul Sănătății Publice.

Bibliografie
pentru postul de consilier statistician Serviciul Evidență-Tablou

1. Ordonanța Guvernului nr. 65/19 august 1994 privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați, republicată;
2. Regulamentul de Organizare și Funcționare a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, republicat;
3. Metodologia de acordare a vizei anuale;
4. Metodologia de stabilire a cotizațiilor de membru;
5. Sistemul de cotizații în cadrul CECCAR;
6. Normele nr. 1044/2010 privind îmbunătăţirea activităţii de expertiză contabilă judiciară.

Cu o istorie de aproape un secol, CECCAR este organismul profesional care gestionează profesia contabilă în România, preocupându-se continuu de dezvoltarea competențelor și abilităților profesionistului contabil, care să îi permită furnizarea de servicii suplimentare celor tradiționale, la un nivel de calitate ridicat, astfel încât să servească interesul public, să pună bazele unei economii solide și orientate spre progres.

Cu o reprezentare la nivel național prin filiale în toate județele țării, CECCAR este membru al celor mai importante organizații profesionale de profil de la nivel mondial – IFAC (International Federation of Accountants) – și european – Accountancy Europe și ETAF (European Tax Adviser Federation).

Pentru mai multe informații accesați www.ceccar.ro.

Expirat
Consilier statistician  -  CECCAR

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles