Consilier Juridic

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • studii juridice finalizate; cunostinte juridice solide;
  • minim 5 ani experienta in domeniul juridic;
  • limba engleza-nivel mediu (engleza juridica constituie un avantaj);
  • cunostinte specifice in domeniul legislatiei privind achizitiile publice si a contractelor comerciale;
  • persoana puternic motivata, agera in solutionarea situatiilor neprevazute si gasirea de modalitati pentru cresterea eficientei echipei;
  • capacitatea de stabilire a prioritatilor si de respectare a termenelor limita;
  • persoana organizata, dinamica, rezistenta la stres, atentie la detalii;
  • abilitati de comunicare si prezentare, bun negociator, spirit analitic, disciplinat, punctual şi corect, să aiba simtul raspunderii;
  • cunostinte bune PC (Word si Excel)

Descrierea jobului

  • Asigurǎ implementarea deciziilor/hotararilor luate de organele de conducere, management si administrare de la nivelul Societatii;
  • Asigura asistență și reprezentare juridică de specialitate în domeniul relațiilor de muncă;
  • Asigura consultanta juridica privind legalitatea incheierii si derularii contractelor de lucrari de tip FIDIC;
  • Analizeaza, verifica si elaboreaza din punct de vedere al legalitatii contractele de investitii publice si private necesare desfasurarii activitatii atat cu beneficiarii cat si cu subcontractorii/ prestatorii;
  • Cerceteaza si evalueaza posibilii factori de risc din cadrul contractelor societatii si propune solutii de eliminare a acestora;
  • Analizeaza problemele juridice cu privire la aplicarea legislatiei in domeniul constructiilor precum si in toate celelalte domenii de activitate in care societatea poate fi angrenata in litigii;
  • Pune in aplicare tehnici de managementul riscului si ofera consultanta in posibilele situatii neconforme;
  • Reprezintă societatea, în baza împuternicirii primite, în faţa instanţelor judecătoreşti, a organelor de urmărire penală, autorităţilor cu atribuţii jurisdicţionale, a notarilor publici şi executorilor judecătoreşti, a organelor administraţiei publice şi instituţiilor, precum şi a persoanelor juridice şi fizice, în probleme juridice care privesc activitatea curenta a angajatorului;
  • Intocmeşte/avizează contractele încheiate de societate şi alte acte care pot angaja răspunderea patrimonială a angajatorului;
  • Verifica legalitatea actelor cu caracter juridic si administrativ primite spre avizare;
  • Urmareste activitatile juridice desfasurate pentru societate de catre societati profesionale de avocati/ cabinete individuale, inclusiv de catre terti (experti judiciari, notari, executori judecatoresti, etc.)

HIDROCONSTRUCTIA S.A, firma ”in insolventa” „in insolvency” „en procedure collective”, cu sediul în București, sector 1, Calea Dorobanților, nr. 103 - 105, a executat toate investitiile hidroenergetice din tara si lucrarile conexe si colaterale aferente in cei peste 55 de ani de activitate. In prezent, compania are ca domeniu principal de activitate executia de lucrari publice sau private din domeniul constructiilor civile si industriale, de drumuri si poduri, gospodarirea apelor, imbunatatiri funciare, instalatii, edilitare, alimentari cu apa si canalizari, etc., precum si alte activitati din sfera productiei materiale sau a serviciilor.

Publicat 2 mai 2022 Expiră 1 iun. 2022