CONSILIER JURIDIC

Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Permis conducere

Candidatul Ideal

Societatea Rapid Credit este o institutie financiara nebancara cu obiect de activitate acordarea creditelor de consum cu garantie imobiliara si a creditelor ipotecare. Pentru sediul din Constanta si Bucuresti, angajeaza cu norma intreaga consilieri juridici.

Cerinte:
- absolvent de studii superioare juridice, de preferat de stat;
- experienta profesionala in functia de consilier juridic este obligatorie, minim 3-5 ani;
- cunostinte solide de Microsoft Office (Word, Excel si Outlook);
- bune abilitati de comunicare, negociere si lucru in echipa;
- persoana organizata, hotarata, dinamica, punctuala, cu initiativa si atentie la detalii;
- permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
- intocmeste si verifica documentatia privind acordarea creditelor;
- analizeaza din punct de vedere juridic dosarele de credit;
- completeaza si transmite opinia juridica pentru dosarele solicitantilor de credit aflate in analiza;
- redacteaza acte necesare desfasurarii activitatii societatii;
- monitorizeaza dosarele de executare aflate in portofoliul executorilor judecatoresti colaboratori;
- pastreaza legatura cu birourile notariale, precum si cu birourile executorilor judecatoresti si oricare alte institutii/autoritati/persoane fizice/persoane juridice;
- realizeaza procedurile in fata instantelor judecatoresti prin depunerea, urmarirea si sustinerea dosarelor pe rol, in colaborare cu societatea de avocatura;
- redacteaza scrisori, notificari/somatii de plata/adrese/raspunsuri catre debitori;
- redacteaza documentele necesare in relatia cu Oficiul Registrului Comertului: hotarari AGA, act constitutiv actualizat, decizii CA, procese verbale de sedinta, etc. si realizeaza procedura pentru inregistrarea mentiunilor si publicarea documentelor la ORC;
- urmareste modificarile legislative si aduce la cunostinta echipei manageriale obligatiile ce-i revin.

Beneficii:
Salariu motivant, bonuri de masa;
Mediu de lucru placut;
Posibilitate de avansare in functie.

Societatea Rapid Credit este o institutie financiara nebancara cu obiect de activitate acordarea creditelor de consum cu garantie imobiliara si a creditelor ipotecare.
Publicat 23 oct. 2021 Reactualizat 22 nov. 2021 Expiră 22 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos