Consilier juridic

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

- Studii superioare - Stiinte Juridice
- Cunostinte solide de legislatia muncii, drept civil, penal, transporturi, procedura civila si penala,
- Operare PC, Word, Excel,Internet,
- Capacitate de lucru in echipa,
– Experiența in functia de consilier juridic, dobândită într-o societate comerciala;
– Abilitate de a înțelege obiectivele de afaceri ale companiei și felul în care departamentul juridic poate sprijini atingerea acestor obiective;
– Personalitate dinamică, proactivă, cu atitudine orientată către obținerea de rezultate;
– Cunoștințe de limba engleză la nivel mediu, scris și vorbit.

Reprezintă avantaje:
- Experiența sau înțelegerea dovedită a aspectelor specifice sectorului de logistică și transporturi;

Descrierea jobului

- Pune concluzii la instantele judecatoresti de toate gradele,
- Apara drepturile si interesele legitime ale angajatorului pe care il reprezinta in raporturile sale cu institutii de orice natura si cu orice persoana juridica sau fizica romana sau straina;
- Redacteaza proiecte de contracte,
- Verifica legalitatea actelor cu caracter juridic si administrativ primite spre avizare
- Respecta obiectivele propuse in acord cu strategia companiei;
- Arhivează şi tine evidenţa documentelor specifice activităţii juridice, a contractelor şi deciziilor emise de conducerea societăţii.
- Elaboreaza puncte de vedere juridice solicitate, potrivit prevederilor legale, in vederea intocmirii documentatiilor din cadrul societatii;
- Asista si asigura asistenta juridica organelor de conducere ale societatii la negocierea clauzelor contractuale;
- Redacteaza hotarari si acte constitutive si realizeaza formalitatile legale pentru inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului;
- Acorda asistenta juridica structurilor din cadrul societatii si propune solutii pentru problemele ce apar în timpul activitatii acestora în domeniiprecum: elaborarea, actualizarea conceperea si realizarea, avizarea de contracte standard, contracte transport, contracte finantare precum si alte tipuri de contracte si monitorizeaza respectarea conditiilor stipulate in acestea pana la incetarea acestora, domeniul resurse umane si domeniul financiar contabil.

Agexim Spedition SRL Pitesti a fost infiintata in 2006. Asiguram transportul de marfuri generale in tarile din Europa de Vest.
Publicat 8 oct. 2021 Reactualizat 5 nov. 2021 Expiră 7 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos