Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară ”Horia Hulubei” IFIN-HH angajează Consilieri juridici pe durată determinată.

Cerinţe pentru ocuparea postului:
  • Pregătire de specialitate: Licenţiat în Ştiinţe Juridice
  • Cunoștinte de operare/programare pe calculator (necesitate și nivel): cunoștinte bune operare PC
  • Limba engleză - nivel avansat
  • Vechime în funcţie: experienţă minim 5 ani în funcția de consilier juridic
  • Cunoașterea legislației civile și procesual civile, a achizițiilor publice, a dreptului muncii și a dispozițiilor legale din domeniul cercetării-dezvoltării
  • Atenție sporită la detalii
  • Fire meticuloasă, responsabilă, ordonată.

Descrierea jobului

  • Asigurarea consultanței juridice pentru IFIN-HH;
  • Redactarea de opinii juridice cu privire la aspecte legale pe diverse problematici;
  • Redactarea de acte și opinii juridice;
  • Verificarea, avizarea și contrasemnarea actelor cu caracter juridic;
  • Redactarea proiectelor de contracte, negocierea clauzelor legale;
  • Interpretarea și punerea în aplicare a normelor interne și internaționale incidente în activitatea IFIN-HH;
  • Acordarea de asistență de specialitate în domeniul proprietății intelectuale în ce privește înregistrarea și monitorizarea de brevete /invenții ale IFIN-HH și după caz, ale terților;
  • Participarea la realizarea procedurilor de achiziție publică;
  • Depunerea tuturor diligențelor și îndeplinirea tuturor formalităților necesare în vederea recuperării creanțelor;
  • Urmărirea respectării legalității în domeniul relaților de muncă în cadrul IFIN-HH;
  • Urmărirea și informarea asupra modificării și apariției actelor normative.
Salariu motivant în funcţie de experienţă

Descrierea companiei

institut national de cercetare-dezvoltare
Publicat 27 sept. 2021 Expiră 27 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos