Publicat 04 Ian 2021 | Reactualizat 03 Feb 2021 | Expiră 04 Feb 2021

CONSILIER JURIDIC

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Studii superioare de drept cu licenţă;
  • Cunostinţe de limba engleză nivel avansat scris şi vorbit;
  • Studii de perfecţionare în domeniul legislaţiei muncii;
  • Studii de perfectionare si experieta in drept comercial;
  • Cunoştinţe IT de bază în Microsoft Office Word, Excel, Internet;
  • Cunoaşterea serviciilor şi a activităţilor comerciale ale companiei;
  • Cunoaşterea la nivel profesionist a legislaţiei în domeniul financiar-contabil şi fiscal;
  • Cunoştinţe referitoare la metode şi formule de redactare a corespondenţei oficiale;
  • Capacitate de concentrare analiză şi sinteză;
  • Echilibru emoţional;
  • Usurinţă în stabilirea relaţiilor interpersonale;
  • Capacitatea de a lua decizii şi a-şi asuma responsabilitatea;
  • Capacitatea de a învaţa şi de a se informa permanent;
  • Persevereanţă, urmarirea şi finalizarea scopului;
  • Etică profesionala.
  • Abilităţi de comunicare
  • Discernamânt şi capacitatea de a rezolva problemele;
  • Capacitatea de autoorganizare şi punctualitate;
  • Persoana trebuie sa fie cu mare putere de muncă în condiţii de stres, activitatea presupunând lucrări cu termene strânse, atenţie distributivă;
  • Trebuie sa aibă capacitatea de a lucra în echipă şi de a interacţiona eficace cu persoanele de contact externe sau din interiorul companiei.

Descrierea jobului

  • Acordă asistenţă, consultanţă şi reprezentare juridică clienţilor companiei pe bază contractelor încheiate, în următoarele domenii: înfiinţarea asocietăţilor comerciale/modificările de orice natură aduse statutului acestora/ dizolvarea sau suspendare acestora, cât şi în cazul fuziunilor sau divizărilor;
  • Acordă asistenţă, consultanţă şi reprezentarea juridică companiei în urmatoarele domenii: încheierea de contracte cu clientii si cu furnizorii companiei;
  • Întocmeşte oferte de contract pentru clienţii potenţiali şi pentru clienţii existenţi cărora li se propun modificarea termenilor contractelor încheiate;
  • Întocmeşte contracte economice cu clienţii şi cu furnizorii companiei pe baza observaţiilor şi negocierilor asupra propunerilor de contract;
  • Organizează evidenţa contractelor economice şi sesizează toate situaţiile în care acestea nu mai corespund cerinţelor legale sau se apropie de termenul de expirare;
  • Înregistrează la Registrul Comertului documentele legale pentru înfiinţarea şi modificarea actelor constitutive ale societăţilor comerciale deţinute de clienţi existenţi sau potenţiali;
  • Întocmeşte proiecte de acte constitutive sau de acte adiţionale pentru modificarea actelor constitutive pentru clienţi pe baza contractelor încheiate de companie;
  • Organizează semnarea şi autentificarea actelor constitutive şi a altor documente care fac obiectul înregistrării în Registrul Comerţului;
  • Întocmeşte documentele premergătoare înregistrării de noi societăţi comerciale la Registrul Comerţului şi le înregistrează la organele de drept;
  • Urmareşte documentele pe circuitul aprobarii şi înregistrării lor în Registrul Comerţului şi rezolvă orice neconcordanţă prin modificarea documentelor înregistrate sau prin noi documente;
  • Primeşte de la Registrul Comerţului documentele privind înfiinţarea şi modificarea actelor constitutive ale clienţilor companiei existenţi sau potenţiali;
  • Participă la întalniri cu clienţii înaintea sau pe parcursul definitivării documentelor pentru înregistrarea sau modificarea actelor constitutive ale societăţilor comerciale deţinute de clienţi;
  • Reprezintă în faţa judecatorului delegat pe lânga Oficiul Registrul Comerţului interesele clienţilor, conform împuternicirilor primite de la aceştia în mod expres.

We are a member of PKF International Limited. PKF International is a leading international business advisory organisation. With a global network that reaches into over 150 countries, serviced by over 440 offices, it is a network that provides a truly global perspective, while delivering services with a local focus. PKF International is among the top 20 international business advisory organisations, measured by turnover and quality.

Only the suitable candidates will be selected!

Expirat
CONSILIER JURIDIC  -  S.C. PKF Econometrica S.R.L.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles