CONSILIER JURIDIC PRINCIPAL

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu 4500 - 5000 RON
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

1. Studii superioare în domeniul juridic, finalizate cu diploma de licenta in domeniul juridic;
2. Experiență în specialitate minim 6 ani, din care minim 4 ani in pozitii care sa fi implicat reprezentare in instanta a intereselor societatii/companiei din care a facut parte;
3. Cunostinte specifice de reprezentare a intereselor societatii/companiei din care a facut parte in instantele de judecata;
4. Cunoașterea PC (Word, Excel, PowerPoint), nivel avansat;
5. Cunoașterea unei limbi straine de circulație internațională;
6. Apt din punct de vedere medical.

Descrierea jobului

RESPONSABILITATI:
-Asigură reprezentarea Smart - S.A. Executiv şi a Sucursalelor pentru Servicii de Mentenanţă în Reţele de Transport în faţa instanţelor judecătoreşti, arbitrale şi a altor organe de jurisdicţie, în faţa organelor de urmărire penală, precum si in raporturile cu alte persoane fizice sau juridice în baza documentaţiilor puse la dispoziţie de compartimentele competente, în baza împuternicirii date de conducere;
-Avizează pentru legalitate actele juridice din domeniul comercial în care societatea intră în raporturi comerciale, precum și celelalte contracte încheiate de societate;
-Elaborează împreună cu direcțiile și celelalte compartimente din societate proiecte de contracte de vânzare-cumpărare, alte tipuri de contracte, precum și alte documente (acte adiționale, protocoale etc.);
-Asigură asistenţă juridică în cadrul Smart - S.A. Executiv, precum si pentru Sucursalele pentru Servicii de Mentananta in retelele de Transport București, Bacău, Cluj, Constanta, Craiova, Sibiu, Pitesti si Timisoara, in cazul in care consilierul juridic din structura fiecarei sucursale lipseste pentru orice motiv;
-Colaborează cu compartimentele din executiv, cat si cu cele din sucursalele societatii pentru aplicarea şi interpretarea unitară a dispoziţiilor legale;
-Avizează pentru legalitate documentele ce urmează a fi prezentate în Consiliul de administrație și Adunarea generală a Acționarilor, atestând legalitatea lor;
-Formuleaza obiectiuni la proiectele de contracte in care societatea este parte;
-Intocmeste si sustine actele necesare efectuarii inregistrarilor la Oficiul National al Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti;
-Intocmeşte formele necesare obţinerii titlurilor executorii;

BENEFICII:
-tichete de masa;
-asigurare voluntara de sanatate;
-cadouri in bani, ocazionale de sarbatori (Paste, Craciun etc), de evenimente personale etc;
-decontarea unei cote din energia electrica consumata si altele.
Pentru mai multe detalii va rugam sa accesati site-ul societatii: www.smart-sa.ro (sectiunea - cariera)

“Smart” – S.A. este o societate administrată în sistem unitar, cu sediul social în Bucureşti, B-dul General Gh. Magheru nr. 33, a cărei conducere executivă este delegată Directorului General al societăţii, executivul societății asigurând coordonarea activităţii întregii societăţi. Activităţile productive desfăşurate pentru asigurarea mentenanţei Reţelei Electrice de Transport al energiei electrice (LEA şi Staţii de înaltă tensiune de 220 şi 400kV) se desfăşoară pe întreg teritoriul României prin intermediul a opt sucursale a căror activitate este coordonată centralizat.
În acest context “Smart” – S.A. are ca obiectiv urmărirea continuităţii funcţionării în condiţii de deplină siguranţă a Sistemului Energetic Naţional din punct de vedere al Reţelei Electrice de Transport prin asigurarea serviciilor de mentenanţă la liniile electrice aeriene şi instalaţiile din comutaţia primară (până la tensiuni de 750kV inclusiv) respectiv, echipamentele şi instalaţiile secundare (protecţii, automatizări, aparate de măsură şi control etc.).
Relaţiile comerciale cu C.N.T.E.E. “Transelectrica” – S.A. se desfăşoară pe baze contractuale cu respectarea legislaţiei române.

Publicat 19 mai 2022 Expiră 18 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos