Consilier Juridic – Business ”Enabler”

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Rolul acestei pozitii este de a ajuta cu solutii la dezvoltarea si functionatrea business-ului, tinand cont de respectarea rigorilor legale !

Te vei simti bine in aceasta pozitie daca:
- iti place sa asculti si sa intelegi contextul in care se afla un coleg/client/partener/etc.
- te-a atras intotdeauna cum functioneaza societatile comerciale si business-ul in general;
- iti place sa folosesti cunostintele si experienta ta din domeniul juridic pentru a gasi solutii, si nu pentru a ridica garduri de netrecut;
- ai cunostinte vaste si din alte arii profesionale, care te ajuta sa intelegi limbajul celor cu care lucrezi: HR, MK, Vanzari, etc.

Pentru ca adaptarea ta sa fie cat mai eficienta si rapida vei avea nevoie:
- sa ai finalizate studiile superioare juridice
- sa cunosti limba engleza la nivel avansat (scris, vorbit)
- sa fii foarte familiar cu suita MS Office (MS Excel, Word)
- sa fi experimentat acest rol cel putin 3 ani, de preferat in domeniile financiare precum: bancar, asigurari, pensii, fonduri de investitii etc.

Descrierea jobului

Efectiv vei:
  • Face managementul tuturor tipurilor de contracte existente: asiguratori, asistenti, furnizori, clienti, colaboratori, etc.
  • Urmari constant modificarile legislative care se aplica activitatii companiei si vei propune si superviza implementarea lor in organizatie (GDPR, IDD, etc.)
  • Gestiona relatiile si comunicarea cu institutiile de specialitate: ASF, ISF, IMA, etc
  • Intocmi, conform cerintelor legale, si preda in deadline raportarile lunare, triestriale, anuale catre institutiile avizate
  • Crea documente si inregistra modificari conform dreptullui societar: AGA, acte constitutive, inregistrare la ONRC, avize ASF, etc.
  • Mentine relatiile cu furnizorii externi care implica activitatea juridica: notar, firma avocatura, banca, etc.
  • Mentine updatata si la zi arhiva electronica si fizica de documente juridice;
  • Emite opinii juridice, la cerere, pentru diversele proiecte/situatii intampinate de colegii din alte departamente
  • Reprezenta societatea in fata autoritatilor, in masura drepturilor acordate
Daca te-am convins pana aici tot ce mai putem adauga este ca, pe laga un mediu pritenos si tanar, vei beneficia de:
  • Pachet salarial competitiv
  • Asigurare medicala de sanatate
  • Bonuri de masa & Decont transport
  • Posibilitatea de lucru de hybrid: birou/acasa
  • Posibilitati reale de dezvoltare profesionala
  • Participarea la evenimente interne precum cel care este in desfasurare chiar acum: https://20ani.ottobroker.ro/
Nu ne mai ramane de spus decat ca asteptam cu nerabdare sa ne cunoastem!

Trimite-ne aplicatia ta acum!

Descrierea companiei

Cine suntem noi?

Suntem oamenii in care poti avea incredere cand vine vorba de asigurari.

Ne-am inceput aventura in domeniul asigurarilor in anul 2001, sub denumirea de Total Advisor , si suntem primul broker de asigurari autorizat din Romania. Am crescut constant si am oferit in cei 20 de ani de experienta in domeniu. cele mai avantajoase solutii de asigurare, tinand cont de nevoile clientilor.

Din anul 2008, ne-am schimbat numele in Otto Broker si am inceput un nou capitol fructuos in dezvoltarea companiei. Acesta a fost momentul aparitiei celor doua divizii de business: Retail si Corporate. In prezent, avem peste 130 000 de clienti persoane fizice si peste 400 de clienti companii. Suntem cel mai mare operator de brokeraj de asigurari retail in centre comerciale, fiind partener Carrefour si Cora.

Suntem o companie inovatoare si privim fiecare obstacol ca pe o oportunitate.
Avem misiunea de a aduce produse unice pe piata, produse care sa raspunda tuturor cerintelor clientilor Otto Broker. Totodata, Otto Broker inseamna eficienta, initiativa si integritate in toate serviciile oferite, precum si accesibilitate foarte ridicata si atitudine pozitiva, orientata catre succes.

Suntem cel mai mare angajator din brokerajul in asigurari din Romania si ne mandrim cu o echipa care numara acum 120 de angajati proprii - oameni profesionisti, dinamici, sociabili si amuzanti. Alaturi de Otto Broker iti faci prieteni noi, inveti zi de zi lucruri noi, iti depasesti limitrele si iti descoperi in permanenta punctele forte.
In afara de faptul ca ne facem treaba bine, ne place sa ne si distram!

Alege echipa Otto Broker!

Publicat 1 sept. 2021 Reactualizat 1 oct. 2021 Expiră 1 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos