Publicat 28 Ian 2019 | Reactualizat 18 Feb 2019 | Expiră 27 Feb 2019

Compliance with Data Protection responsibilities

1 post

Candidatul ideal

The main responsibility of the future colleague is to offer support to the senior leadership of the company, to set an appropriate framework for compliance and personal data protection.

Job requirements

  • University Degree, mandatory Legal background
  • At least 4 years of experience in legal/compliance, preferably working within data protection
  • Proven experience in delivering data protection advice
  • English skills (both oral and written)
  • PC skills (Microsoft Ofice, Access, Excel)

Competencies
  • Excellent relationship building and communication skills
  • Ability to focus on the detail
  • Confident, tenacious and pragmatic approach

Descrierea jobului

This role ensures the execution of Compliance activities, in the following areas:

Governance

  • Development and implementation of compliance policies, by creating and updating the compliance diagram in accordance to the NN group standards and policies and in agreement with business requirements
  • Support and guidance for the local management regarding the risks identified on the basis of the compliance diagram
  • Implementation and update of compliance procedures (Local Code of Conduct, work manuals & specific internal procedures)
  • Update and maintenance of the company's governance manual and of the Organization Operation Regulation
  • Identification, evaluation and reduction of compliance risks
  • Monitoring of compliance policy implementation
  • Reporting on compliance implementation activities
  • Ensure creation and delivery of the Compliance related trainings
  • Consultancy on the compliance risks mitigations and any compliance issues that may arise

This role ensures the execution of following operational tasks, as support for Data protection related activities:

Governance
  • Development and implementation of Data protection related policies and procedures
  • Ensure advisory role for the company's management with regards to implementation within business processes of Data Protection related legislation
  • Monitoring the compliancy of internal business processes with GDPR requirements, according to internal monitoring plan
  • Ensure support to company's representatives and management in order to perform the Data Protection Impact Assessment
  • Assists DPO in the process of data breaches notification, or in the coordination of contacts and communication with the data protection authority
  • Assists DPO in the process of reporting on Data Protection activity to NN Group, local management, data protection authority
  • Ensure creation and delivery of the Data Protection related trainings

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Compliance with Data Protection responsibilities  -  NN Asigurari de Viata