Publicat 16 Nov 2018 | Reactualizat 07 Dec 2018 | Expiră 16 Dec 2018

Commercial Administration Officer

1 post

Candidatul ideal

- University degree in Economics preferably
- PC knowledge - advanced (Microsoft Office);
- English language - Medium;
- Good communication skills;
- Planning and organizing skills;
- Customer orientation;
- Self-confidence and responsibility.

Descrierea jobului

- Develops and implements the sales channels activity assessment reports;
- Develops and draws up reports on the performance indicators at channel and company level;
- Develops and draws up products performance monitoring reports;
- Develops and implements certain rewarding systems based on the sales performance;
- Develops and implements performance and recognition systems for collaborators with sales performance;
- Creates and develops the fees scheme for the sales channels collaborators depending on the business requirements and needs;
- Settles the complaints received from the sales channels regarding the monthly, quarterly and annual bonuses computation;
- Monitors the fees based on the company performance indicators;
- Involved in the department internal projects;
- Involved in insurance products' development as well as voluntary pensions updates;
- Direct communication with sales channels;
- Assesses and processes sales agents requests for contractual updates or business requests
- Communicates with external collaborators (Brokers, ASF, service providers, etc.)
- Develops and draws up voluntary pensions participant reports;
- Assesses and processes voluntary pensions contractual updates for NN participants;
- Voluntary pensions payment for participants who reached the legal age;

The Contract Period is determined - 12 months.

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Commercial Administration Officer  -  NN Asigurari de Viata