Publicat 24 Feb 2021 | Reactualizat 24 Mar 2021 | Expiră 27 Mar 2021

Cloud Infrastructure Expert

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

We are in the lookout for a new colleague, flexible and motivated, that can help us from a Cloud Infrastructure and networking engineer role.

Job Requirements:

  • At least 5 years experience in a similar position
  • Microsoft Azure certification is preferred
  • Microsoft Azure Cloud IaaS, PaaS, SaaS Services, (VPN, Load Balancers, Azure AD, Virtual Networks, etc.)
  • Hands on experience with implementing continuous integration and continuous deployment processes and scripting knowledge (IaaC).
  • High ability to communicate assertively across entire organization.
  • Ability to synthesize from the big picture into implementation.
  • Team player
  • Good command of English
  • Communication skills required for cross-team cooperation.

Nice to have
  • Experience with containerization technologies like Kubernetes, Docker
  • Expertise in Agile development methodology
  • AKAMAI knowledge - WAF and CDN
  • Previous experience in working with Linux
  • Managing applications in a containerized environment utilizing orchestration tools like Kubernetes.

Descrierea jobului

Responsibilities:

  • Support projects with designing, performing, and maintaining migrations from on-premises to Azure Cloud.
  • Designing, orchestrating, implementing, and supporting secure and scalable infrastructure using IaaS, PaaS, and on-premise platforms.
  • Participate in all phases of the project lifecycle including technical analysis, detailed design, configuration, delivery, and documentation.
  • Manage Azure connectivity and networking e.g. Express Route, DNS, IP allocation and traffic routing, NSG’s and Azure Firewall.
  • Manage network infrastructure’s virtual or physical components and integrating technologies from various vendors.
  • Be involved with planning and designing the network infrastructure and enterprise network solutions. Create innovative strategies and solutions for sustainable outcomes
  • Participate in capacity planning, support the creation and maintenance of network disaster recovery plans, and monitor all network performance activities.
  • Works within our Infrastructure team to provide automation and infrastructure expertise
  • Deploy and Scale on-prem and Azure cloud infrastructure for multiple build environments (Dev/Test, UAT, Production)
  • Engineer solutions on Azure foundation platform using Infrastructure-as-Code methods (e.g. Terraform)
  • Solve issues related to infrastructure components and applications.
  • Ensure compliance with Information Security standards.

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Expirat
Cloud Infrastructure Expert  -  NN Asigurari de Viata

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles