Publicat 04 Mar 2021 | Reactualizat 15 Apr 2021 | Expiră 01 Mai 2021

CHIEF ACCOUNTANT

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 3 ani experiență în Financiar / Contabilitate

Candidatul ideal

Required qualifications & skills:

  • Education: Bachelor’s degree in economics or another relevant field
  • Licence / Certificate: ACCA Dip IFR or ACCA/CPA member
  • GAAP: Romanian Accounting Standards (advance), IFRS is preferable but not must
  • Tax code: Romanian Fiscal Code (advance)
  • Work experience: Minimum 3-year experience in similar role, particularly in oil and gas downstream industry is preferred
  • Computer literacy: Microsoft Office (advance), preferably experience with SAP
  • Language: English (fluent) -mandatory

Descrierea jobului

Main roles & responsibilities:

  • Accounting for the Company’s day-to-day operations
  • Accurate and timely submission of relevant reports to regulatory authorities
  • Supervise and develop a staff of professional and/or clerical accounting positions to improve their performance through coaching and feedback
  • Develop and maintain internal control and effective accounting system and policies
  • Ensure timely and accurate month/year – end closing of accounting books
  • Responsibility for contact with external and internal auditors
  • Other ad-hoc duties – unexpected moments when we have to pull together to get a task done

Other:
  • A team player able to work effectively in a team fostered and multi-tasking environment
  • Systematic problem-solver with strong communication skills
  • High integrity

SOCAR este o companie renumita la nivel mondial pentru activitatea sa de productie de petrol si gaze naturale, detinuta de statul Azerbaijan (The State Oil Company of Azerbaijan Republic ). Este o companie petroliera de stat ce investeste anual miliarde de dolari in infrastructura de transport. De asemenea, SOCAR este angrenata in plan european in proiecte cheie, menite sa creasca securitatea energetica a Europei, prin diversificarea resurselor de gaze naturale.

Incepand cu anul 2011, compania a intrat pe piata din Romania prin SOCAR Petroleum SA, prin crearea si consolidarea unei retele nationale de benzinarii, devenind astfel unul dintre cei mai importanti jucatori de pe piata distributiei de carburanti din tara noastra. In prezent, compania detine o retea de 63 de statii de distributie carburanti in 25 judete: Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Brasov, Braila, Bucuresti, Buzau, Cluj, Dambovita, Dolj, Gorj, Hunedoara, Ialomita, Iasi, Ilfov, Neamt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timis, Valcea si Vrancea, fiind unul dintre cei mai importanti jucatori pe piata distributiei de carburanti din nord-estul tarii.

Benzinariile SOCAR comercializeaza carburanti care respecta toate normele europene in domeniu, misiunea companiei fiind de a fi aproape de toti cei care doresc sa isi alimenteze in siguranta autovehiculele. Pe langa spatiul de alimentare carburant, incarcare electrica si spalatorii auto, benzinariile SOCAR detin si un spatiu dedicat comercializarii de produse alimentare (produsele vedeta fiind cele traditionale din Azerbaijan – cafea la nisip si suc de rodie), produse proaspete de patiserie si fast food, accesorii pentru masina, roviniete, plata facturi, reincarcari, si multe altele.

Pentru ca oamenii sunt cea mai valoroasa resursa si credem ca ei sunt adevaratul motor al companiei SOCAR, pana in prezent, am reusit sa cream in Romania, peste 700 de locuri de munca si am derulat investitii de peste 64 de milioane de euro, dar nu ne oprim aici.

Mai multe detalii despre noi puteti gasi pe http://www.socar.ro/

CHIEF ACCOUNTANT  -  S.C. SOCAR PETROLEUM S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles