Publicat 13 Mai 2019 | Reactualizat 12 Iun 2019 | Expiră 13 Iun 2019

Cercetător științific – cristalizare și polimorfism

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Doctorat în chimie / inginerie chimică / fizica materialelor / farmacie;
- Experiență de lucru de minim 3 ani, din care cel puțin un an într-un laborator de chimie;
- Cunoașterea limbii engleze la un nivel avansat atât scris cât și vorbit;
- Experiență în tehnici analitice precum difracție de raze X pe pulberi și/ sau monocristal, analiză termică.

Descrierea jobului

- Realizarea de studii de cristalizare/ recristalizare pe compuși organici (ingrediente farmaceutice active) cu masă moleculară mică;
- Identificarea și caracterizarea formelor solide ale ingredientelor farmaceutice active utilizând tehnici analitice (XRPD, DSC, TGA) ;
- Identificarea unui proces robust de obținere a formei solide de interes la scală de laborator;
- Scrierea și verificarea rapoartelor către clienți și organizarea datelor experimentale aferente;
- Participarea la teleconferințe cu clienții;
- Participarea la scrierea ofertelor tehnice pentru clienți;
- Participarea la târguri, expoziții, conferințe internaționale, în vederea prezentării serviciilor companiei la un nivel tehnic corespunzător;
- Comunicarea adecvată cu clienții și managementul companiei pentru asigurarea fluenței operațiunilor.

Sara Pharm Solutions este un laborator privat specializat în chimia stării solide (cristalizare și polimorfism). Oferim servicii de cercetare către companii farmaceutice din afara țării. Avem clienți în Europa, Statele Unite, Canada și Australia. Lucrăm pe ingrediente farmaceutice active, cu masă moleculară mică, aflate în stadiul de dezvoltare. Serviciile de cercetare pe care le oferim cel mai frecvent sunt studii (screening) pentru identificarea de polimorfi, săruri sau co-cristale precum și rezolvarea unor probleme legate de cristalizarea acestor compuși.

Expirat
Cercetător științific – cristalizare și polimorfism  -  SARA Pharm Solutions S.R.L.