Publicat 28 Iun 2019 | Reactualizat 26 Iul 2019 | Expiră 29 Iul 2019

C# Developer Afternoon Shift

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Required skills & knowledge:

  • Visual Basic.Net
  • Microsoft SQL
  • C #
  • Asp. net
  • Structured and proactive
  • Stimulated to work with the combination of people and technology
  • Works well in team
  • Creativity and a strong desire to develop and learn new things;
  • Holds a driver and a goal to always do your best in every situation
  • Identifies opportunities for improvement and makes constructive suggestions for change
  • Ability to Implement reliable, scalable Solutions
  • Ability to work under pressure
  • Technical Aptitudes: must have excellent analytical, quantitative, and problem solving skills.
  • Excellent computer skills
  • Contributes with know-how and an oversight of state of the art technologies.

Desirable skills and knowledge:

  • System Design
  • Digital Archive handling
  • OCR data capture
  • Experience from similar tasks
  • Business Intelligence – Microsoft Reporting Services

Experience :

  • A strong technical interest in IT, and active monitoring of the latest developments within the own field.
  • Willingness and interest in learning new things;
  • Passionate about providing support virtual to customers;
  • Process management
  • Engineering qualifications
  • SQL and transaction based technologies (desirable)
  • WEB Services and System design (desirable)
  • ITIL Certification (desirable)

Descrierea jobului

Position purpose:
Responsible for developing, maintaining and supporting our products and solutions. You will have a lot of contact with employees of the company and manage cases, provide guidance and support on software regarding production issues within our area. Responsible for implementing solutions for improvement.

Key responsabilities:

  • Responsible for developing, testing and maintaining software solutions within your working area
  • Implementing improvements of new and existing digital solutions
  • Standardise, automate and simplify new and existing digital solutions
  • Ensure the documentation is accurate and up-to-date throughout the whole process
  • Identify and evaluate innovative and alternative approaches
  • Provide customer-specific solutions
  • Support Lean management
  • Compliance with Iron Mountains SOPs
  • Proactive performance tuning regarding input to and develop improvements in the team’s quality and efficiency
  • Stay current and up to date within own technical domain and processes
  • Demonstrate solid commercial and technical experience services to clients

Iron Mountain ajută organizaţiile din toată lumea să reducă deficienţele, riscurile şi costurile asociate cu administrarea informaţiilor pe suport fizic şi digital ale acestora.
Soluţiile noastre de administrare a informaţiilor vor permite companiei sau organizaţiei dvs. să protejeze şi să-şi optimizeze informaţiile, să asigure recuperarea datelor şi conformitatea legală folosind informaţiile curente.
Fondată în 1951, Iron Mountain administrează miliarde de informaţii valoroase, inclusiv documente de afaceri, fişiere electronice, date medicale, e-mailuri şi alte tipuri de date, pentru organizaţii din toată lumea.
Organizaţii din toate industriile majore şi de toate mărimile.

În prezent protejăm şi oferim acces la peste 12 milioane de metri cubi de documente pe suport de hârtie, 10 miliarde de e-mailuri, 65 de milioane de benzi magnetice pentru copii de siguranţă de pe computer, 2,5 de milioane de PC-uri şi 20.000 de servere şi lista creşte rapid.

Noi stocăm în siguranţă unele dintre cele mai valoroase artefacte istorice ale lumii, comori culturale, documente de afaceri şi documente medicale. Pentru a proteja şi a interpreta în mod adecvat aceste informaţii, avem la dispoziţie 21.000 de profesionişti în toată lumea şi menţinem o infrastructură de neegalat care include peste 1000 de depozite, 10 centre de date şi 3500 de vehicule.

Experienţa, cunoştinţele şi reputaţia noastră in domeniu, datorită stadardelor riguroase de securitate, face ca noi să fim unul dintre liderii mondiali în furnizarea de:

Stocare şi administrare a documentelor
Protecţie şi recuperare a datelor
Distrugere confidenţiala a informaţiilor
Lucrăm continuu pentru a ne asigura că partenerii noştri beneficiază la maxim de informaţiile lor, reducând, în acelaşi timp, costurile şi riscurile asociate cu stocarea şi protejarea acestora.

Expirat
C# Developer Afternoon Shift  -  IRON MOUNTAIN SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles