Publicat 23 Nov 2018 | Reactualizat 14 Dec 2018 | Expiră 23 Dec 2018

Business Manager

1 post

Candidatul ideal

Relevant expertise

  • Knowledgeable in insurance & pensions market
  • Sound understanding of all NN corporate business lines
  • Understand the dynamics of all targeted corporate channels
  • Understand the dynamics between drivers and results
  • Communicates effectively with partners' contact persons
  • Knows the internal procedures related to corporate business
  • English language

Special knowledge

  • PC knowledge – advanced ( Microsoft Office- Excel, Word, Power Point, Outlook)
  • Reporting experience
  • Intermediaries' licensing process
  • Implementation processes

Abilities

  • Data analysis
  • Advanced in Excel & PowerPoint
  • Planning & organizing
  • Attention to detail
  • Presentation skills

Descrierea jobului

Job responsibilities

  • Prepares the reports and delivers the analysis related to corporate business, agreed with all internal and external clients;
  • Support provided to corporate customers, when needed
  • Supports the Relationship Managers looking for corporate business development (prospecting, offers, competitive intelligence etc.)
  • Prepare and monitors the budget's execution of Corporate Business Department
  • Prepares the business forecast
  • Supports or coordinates the implementation processes of new projects agreed with corporate partners
  • Supports the Corporate Business Department taking care about the admin tasks, when the case

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Business Manager  -  NN Asigurari de Viata