Publicat 23 Aug 2019 | Reactualizat 20 Sep 2019 | Expiră 23 Sep 2019

Business Development Manager

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Multinational company is searching for ambitious and highly trained person for its office in Romania.

Descrierea jobului

The purpose of the role

To be an integral part of the Network Development Team (Commercial Department)
To maintain strengths, stability and additional resource for partners as required in line with set objectives.

General functions of the position.

Oversee an allocated number of partners and ensure compliance with all procedures and requirements.
Input target levels are enforced and met (sales).
To manage the day-day network ensuring customer satisfaction levels.
Seek out new partners and develop a portfolio of potential member companies to increase and enhance the partners network.
To ensure the highest quality of service levels from the membership.
To visit and maintain contact with partners on a regular scheduled basis.
To bring liaison between central warehouse teams and the partners.

Key Tasks / Main Duties

Contribute to a data base of new potential clients.
To liaise with the membership as an interface between network development and other departments.
To ensure the department’s goals and objectives are met.
To ensure new partners are correctly trained from an operational and IT perspective.
To have daily contact with the agreed line of authority.
To ensure quality requirements are met.
To support partners where necessary

Fondată în 1996, Pall-Ex, Reţeaua Nr. 1 de distribuţie mărfuri paletizate în Marea Britanie a devenit unul dintre liderii europeni în materie de servicii logistice. După împlinirea a 21 ani de excelenţă în supply chain, Grupul de Companii Pall-Ex activează acum şi în România. Prin modelul său inovativ de afaceri, compania lucrează alături de o reţea de transportatori şi distribuitori locali pentru a oferi un serviciu de livrare în 24 de ore a mărfurilor paletizate pe întreg teritoriul ţării. Obiectivul nostru este sa devenim reteaua de top a distributiei de marfuri paletizate Pan-Europene.

Expirat
Business Development Manager  -  PALLET EXPRESS SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles