check_circle

Job verificat

|Publicat 18 Mar 2019 | Reactualizat 15 Apr 2019 | Expiră 18 Apr 2019

Business Controller

1 post
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Requirements:

- At least 5 year’s experience as Business Controller.
- Ability to handle multiple priorities and strict deadlines.
- Strategic thinking skills.
- Diagnoses and problem solving.
- High English or Spanish Level.

Descrierea jobului

We are currently looking for an experienced Business Controller to join our growing and dynamic company in the field of international transportation.In this exiciting role you will be involved in the execution of planning and controlling our activity in line with corporate guidelines. This job will be located in Cluj Napoca.

Responsibilities will typically include, but not limited to:

- Analyze business processes and develop cost saving controls and profitability action plans.
- Define and control the workflow information system of the company to ensure transparency and reliability of the data following up the policies established by the group.
- Implement, measure and report of KPI’s.
- Work in close co-operation within HQ line to help to harmonize procedures and participate the development of its reporting system.
- Participate in the business reviews and provide insight to drive corrective actions.
- Prepare monthly and ad-hoc reports for decision making.

CARRION Expedition este o firmă specializată în servicii de tracționist. De la înființarea noastră în 2009, ne-am extins activitatea la întreg teritoriul României și la restul Europei. Cu mai mult de 1.300 de unități tractoare proprii, putem satisface cele mai înalte exigențe de calitate și disponibilitate pe piața transporturilor.

Din România, prin intermediul celor șase centre de lucru din întreaga țară (Cluj Napoca, Florești, Galați, București, Arad și Craiova), pariem cu fermitate pe transparență, perfecționând încontinuu toate procesele noastre orientate spre serviciul prestat clientului nostru.

Expirat
Business Controller  -  SC CARRION EXPEDITION SRL