Publicat 11 Ian 2019 | Reactualizat 10 Feb 2019 | Expiră 11 Feb 2019

Business Analyst

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Grup Renault Romania cauta o persoana orientata catre detalii si cu excelente abilitati de analiza si sinteza in rolul de "Business Analyst" pentru a se alatura echipei Customer Market Intelligence Center din Bucuresti, avand misiunea de a construi si actualiza periodic studii privind evolutia vanzarilor auto si a segmentelor TIV pe diferite piete in functie de criterii prestablite (segmentare / tip caroserie / tip de combustibil / grup motorpopulsor / caracteristici motor)

Pentru a avea succes in acest rol, este necesar sa ai minim 2 ani experienta in lucrul cu cifre sau prelucrare baza de date si cunostinte de utlizare MS Excel : formule de calcul / tabele / grafice.

De asemenea, ne dorim sa ai:)

  • Engleza la nivel avansat (conversational/scris), franceza e un atu:)
  • Rigurozitate si atentie la detalii
  • Capacitate de a lucra atent cu cifre
  • Capacitate de a lucra in echipa
  • Atitudine proactiva
  • Experienta in domeniul auto (cunoastere modele, branduri auto)-un mare avantaj:)
  • Cunoastere macro-uri Excel

Descrierea jobului

Alaturi de echipa CMIC@Renault, vei avea oportunitatea sa:

  • Extragi informatiile relevante din bazale de date cu volume si specificatii existente (SIM / JATO / BCV ), verificand si corectand aceste informatii pentru a le putea utliza in cadrul analizelor efectuate
  • Creezi si modifici grafice, tabele, formule de calcul, macro-uri Excel VBA
  • Creezi si mentii o lista cu riscuri si oportunitati pentru segmentele TIV, pentru fiecare tara, utilizand datele istorice ( Ex. Lansarea unui nou model al concurentei pe o piata).
  • Propui solutii pentru imbunatatirea formatului in care sunt realizate analizele (prezentare grafica / relevanta informatiilor prezentate / usurinta in interpretare)
  • Monitorizezi piata auto si emiti alerte in momentul in care sesizezi schimbari importante (mix tip combustibil / modificarea pretului carburantilor / introducerea de noi reglementari sau norme de poluare / stimulente fiscale pentru achizitii auto) in concordanta cu caietele de sarcini stabilite de Renault.

Descrierea companiei

La noi vei gasi:

  • Un mediu de lucru prietenos, dinamic si bazat pe performanţă
  • Flexibilitate, in programul de lucru si in activitati
  • Posibilitati de dezvoltare profesională si planificare a carierei
  • Asigurare privata de sanatate
  • Timp pentru participari la evenimente corporate si cele specifice industriei
  • Un program de beneficii si compensaţii atragator si competitiv
  • Expunere la proiecte internationale
Grup Renault România, cu cei peste 16.500 de angajaţi, este a doua entitate a Grupului Renault in ceea ce priveste efectivele si compania cu cea mai variata gama de meserii din industria auto romaneasca.

Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricatie, logistica, vanzare, post vanzare, finantare si resurse umane. Fiecare meserie este diferitaă si unica in felul ei, insa fiecare membru al echipei Renault impartaseste aceeasi pasiune, si anume pasiunea pentru masini si provocarile pe care aceasta le oferă.
Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehicului viitorului:)

Transforma-ti pasiunea in cariera!

Expirat
Business Analyst  -  Renault Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles