Publicat 16 Nov 2017 | Reactualizat 11 Dec 2017 | Expiră 16 Dec 2017

Business Analyst_ Strategy & Performance Management

1 post

Criterii de selecție

  • Cunostințe de limba engleza
  • Peste 3 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

Studii:

  • Studii superioare in domeniul economic;
Experienţa în muncă:
  • Minim 3 ani de experienta de munca relevanta in domeniu (activitati de analiza de afaceri, dezvoltare de modele de afaceri)
  • Experienta anterioara de project management reprezinta un avantaj;
Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
  • Abilitatea de a consolida, analiza, interpreta si prezenta raportari si situatii operationale si financiare complexe si/sau previziuni;
  • Abilitatea de a planifica, implementa si administra sisteme de control;
  • Analiza - nivel avansat (experienta in modelare cu ajutorul Microsoft Excel; experienta de munca cu tooluri statistice prezinta un avantaj);
  • Cunostinte de lucru in SAP / Business Objects prezinta un avantaj;
  • Fire proactiva, organizata, riguroasa, spirit analitic dezvoltat;
  • Puternica motivatie intrinseca; Capacitatea de a face fata unui mediu de lucru in continua schimbare;
  • Orientare catre rezultate si rezolvarea problemelor; gandire analitca;
  • Limba engleza nivel excelent, scris si vorbit;
  • Excelente abilitati de lucru în echipa si de comunicare.

Descrierea jobului

SCOP: Realizeza rapoarte, analize si studii operationale si financiare complexe pentru a fi folosite in monitorizarea si optimizarea tacticilor de afaceri; participa in dezvoltarea si imbunatatirea aplicatiilor informatice de management al performantei companiei; pastreaza legatura cu celelalte entitati din cadrul companiei pentru a se asigura ca necesarul de informatii al acestora este acoperit; analizeaza si interpreteaza rezultatele obtinute din cadrul sistemelor informatice prezentand concluziile acestora catre partile interesate impreuna cu masurile corective necesare pentru optimizarea activitatii companiei

RESPONSABILITATI :

  • Dezvolta, intretine si testeaza aplicatiile infomatice de monitorizare si raportare conform specificatiilor primite; Integrarea datelor Telekom Romania si ale subsidiarelor acesteia, a metricilor operationali si financiari precum si a principalilor indicatori de performanta rezultati in rapoarte saptamanale, lunare, trimestriale si anuale;
  • Realizeaza analize ad-hoc asupra activitatilor si rezultatelor obtinute de diferitele entitati din cadrul companiei la solicitarea benficiarilor interni;
  • Colaboreaza cu echipa de dezvoltatori pentru a se asigura de implementarea cerintelor de afaceri in cadrul solutiilor informatice dezvoltate; Participa proactiv in identificarea ariilor de imbunatatire a performantelor aplicatiilor si sistemelor existente si propune masuri corective;
  • Ofera suport celorlalte organizatii ce au nevoie de acces la datele primare pentru desfasurarea activitatii;
  • Identifica, raporteaza, investigheaza si ofera masuri corective pentru anomalile identificate in structurile de date din cadrul Telekom Romania;
  • Realizeaza corelatii intre datele operationale si cele financiare privind costurile si veniturile;
  • Ofera analize si recomandari pentru sesiunile de revizuire a rezultatelor saptamanal, lunare si anuale;
  • Realizeaza analize comparative fata de seturi de date predefinite corespunzatoare evolutiei pietei de telecomunicatii;
  • Ofera suport in procesul decizional prin crearea de analize privind rezultatele curente precum si estimari pe termen mediu si lung pe baza scenariilor stabilite;
  • Participa la intalnirile cu factorii relevanti pentru culegerea de informatii si clarificari in ceea ce priveste cerintele de dezvoltare a aplicatiilor informatice de monitorizare si raportare;
  • Executa operatiile de control, validare si raportare planificate.

Business Analyst_ Strategy & Performance Management  -  Telekom Romania Mobile Communications S.A.