Broker in Asigurari - Consultant Vanzari

TRUST BROKERS - 3 poziții
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

- Experienta in brokeraj asigurari minim 2 ani
Competente:
-Atentie la detalii, analitic, meticulos, spirit dе observatie
-Abilitatea dе a munci in echipa
-Ablilitati dе comunicare eficienta, oral si in scris
- Putere de convingere
- Orientare catre client
-Prioritizarea activitatilor si dе gestionarea eficienta a timpului
-Capacitatea dе a respecta termene limita
- Capacitatea dе a fi proactiv, flexibil, open-minded

Descrierea jobului

Benеficii:
- Contract individual de munca cu salаriu fix motivant + bonuri de masa
- posibilitate de obtinere venituri suplimentare in plus fata de salariul fix, in functie de performanta
- Traininguri de dezvoltare profesionala si personala
- Asiguram costurile pentru obtinerea si reinnoirea codului RAF
- program Luni- Vineri 9.00- 17.30
- munca de birou, fara deplasari
- portofoliu de lead-uri (potentiali clienti) este asigurat de companie; nu este necesar ca titularul postului sa caute activ potentiali clienti in piata rece.

Responsabilitati specifice:

- pentru clientii noi obtine ofertele cele mai bune astfel incat clientul sa aleaga sa realizeze politele de asigurare prin intermediul companiei noastre;
- reinnoieste politele de asigurari pentru clienti existenti in portofoliu (ex: rca, casco, parcuri auto >200 de masini; asigurari agricole, utilaje, hale industriale, restaurante, hoteluri, etc.);
- Emite oferte de asigurare;
- Negociază cu companiile de asigurări ofertele si clauzele de asigurare;
- Prezinta ofertele de asigurare clienților împreuna cu riscurile acoperite si excluderile;
- Negociază cu clienții ofertele si clauzele de asigurare;
- Emite polițele de asigurare si le prezinta clienților împreuna cu condițiile de asigurare.
- Raportează politele in aceeași zi in softul intern, adică in 24Broker, urmărind transpunerea corecta in acesta a informațiilor cuprinse in polita de asigurare.
- Verifica încasarea primelor de asigurare in contul financiar al Trust Brokers – Broker de Asigurare SRL;
- Efectuează inspecții de risc conform procedurilor date de fiecare asigurator;
- Acorda asistenta clienților oricând, inclusiv la daune;
- Transmite oferta de reînnoire cu 30 de zile înainte de expirare;
- Transmite decontul de plata cu 30 de zile înainte de scadenta;
- Realizează follow-up in toate etapele procesului de vânzare si administrare a poliței conform normelor de lucru.
- Tine la zi înregistrările in evidentele companiei (softuri, baze de date, tabele, fise);
- Urmărește realizarea de cross-sell, up-sell precum si obținerea de recomandări.

Responsabilitati generale:
- Pentru bunurile si valorile pe care le primește, păstrează si eliberează, salariatul răspunde in condițiile prevăzute de lege pentru gestionari, conform art. 31 din Legea nr.22/1969, privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanții și răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor agenților economici, autorităților sau instituțiilor publice;
- Respecta prevederile regulamentului intern, procedurile si normele interne de lucru precum si orice alte dispoziții date de către superiorii direcți.
- Respecta prevederile referitoare la stabilirea si îndeplinirea obiectivelor stabilite lunar.
- Participă la programele de instruire (de specialitate și dezvoltare a competențelor generale și manageriale) organizate de companie, la care este nominalizat.
- Este de acord sa participe pe cheltuiala companiei la toate programele de instruire / formare profesionala obligatorii din punct de vedere legal pentru exercitarea profesiilor din domeniul asigurărilor si se obliga sa le promoveze; in caz de nepromovare, se obliga sa restituie companiei contravaloarea cursurilor si taxelor de examen.Păstrează confidențialitatea datelor cu care intra in contact pe toata durata executării contractului si după încetarea acestuia.
- respecta normele GDPR
- respecta normele de sanatate si securitate in munca

Trust Brokers ofera clientilor o gama larga de servicii financiare: asigurari auto, leasing financiar si credit auto.
Publicat 21 sept. 2021 Reactualizat 21 oct. 2021 Expiră 21 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos