de ani Fără Frică...

Publicat 14 Nov 2019 | Reactualizat 12 Dec 2019 | Expiră 14 Dec 2019

Booking Assistant

1 post

Candidatul ideal

You must love movies
Knowledge of the Cinema Industry in Romania irrespective of position and responsibilities is an advantage
Positive, friendly and professional attitude
Eager to learn new things
Strong administration skills, attention to details and ability to manage own time effectively
Very good with content management systems
Hungarian knowledge is an advantage

Descrierea jobului

Work closely with respective cinemas and Booking Manager to produce cinema schedules
Liaising with movie distributors and filmmakers from first contact through confirming bookings
Administer and maintain excellent records and filling in the movie database
Process all film bookings including posting films, film posters, film trailers and coordinating invoices

Cineplexx este cel mai important lanț cinematografic din Austria și regiunea Europei de Sud-Est, cu peste patru decenii de experiență în acest domeniu.

În prezent, rețeaua Cineplexx cuprinde 47 de multiplexuri și 6 cinematografe tradiționale în Austria, Serbia, Muntenegru, Croația, Bosnia și Herțegovina, Slovenia, Macedonia de Nord, Albania, Kosovo, Grecia și Italia, cu peste 300 de cinematografe si acum ajunge si in piata din Romania.

Peste 12 milioane de spectatori vizitează cinematografele Cineplexx anual, bine întreținute de mai mult de 1.300 de angajați.

Booking Assistant  -  Cineplexx Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles