de ani Fără Frică...

Publicat 05 Nov 2019 | Reactualizat 05 Dec 2019 | Expiră 06 Dec 2019

BIOLOG - MICROBIOLOGIE

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Studii superioare de specialitate absolvite cu diploma de master– institutie de invatamant superior de profil biologie medicala, recunoscuta de OBBCSSR;
  • Drept de libera practica – certificat de membru OBBCSSR;
  • Asigurare de raspundere civila profesionala (malpraxis);
  • Experienta intr-un un post similar de minim 1 an, in cadrul unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte referitoare la igiena (precautii universale, agenti biologici cu potential patogen-infectogen si proceduri de reducere a riscurilor de contaminare) si masuri de control asupra raspandirii agentilor patogeni;
  • Cunostinte de baza referitoare la: validarea conformitatii probelor, microbiologie, parazitologie, sterilizare, fiziopatologie, morfologie bacteriana, tehnici de examinare la microscopul optic, tehnici de insamantare a bacteriilor pe medii solide si lichide, identificarea culturilor bacteriene morfologice, tehnici de lucru pentru antibiograme si citirea rezultatelor, tehnici de coloratie, etc.
  • Cunostinte referitoare la functionarea unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte de operare PC;
  • Capacitate analitică – stapanirea metodelor de lucru, urmarirea si respectarea unor proceduri si instructiuni complexe de lucru;
  • Precizie, timp de reactie, orientare catre rezolvarea problemelor;Respect faţă de sine, pacienţi, colegi – integritate.

Descrierea jobului

Examinarea probelor biologice cu scopul de a identifica agenti patogeni ( bacterii, fungi, paraziti, virusuri, etc) si testarea rezistentei acestor microorganisme la tratamente specifice prin diferite metode de lucru, respectand procedurile in vigoare, cerintele de calitate si timpul de eliberare a rezultatelor.

  • Preia probele biologice si verifica calitatea acestora (volumul, aspectul, etc) inainte de executarea analizelor;
  • Pregateste probele biologice inainte de analiza conform procedurilor specifice;
  • Detecteaza si identifica agentii patogeni, respectand perioadele de incubare in conditii optime (cunoaste lungimea incubatiei si conditiile de incubare), avand in vedere tipul si frecventa citirilor pentru fiecare cultura in parte;
  • Interpreteaza frecventa cresterii pe medii, evalueaza forma si starea celulelor aflate sub observatie si raporteaza germenii in ordinea semnificatiei si cu acuratete;
  • Dupa caz, efectueaza antibiogramele conform procedurii;
  • Supravegheaza si mentine in conditii optime colectia de tulpini de referinta;
  • Asigura dezinfectia si sterilizarea conform procedurilor acolo unde este cazul;
  • Valideaza si raporteaza rezultatele testelor la nivelul sau de competenta;
  • Manipuleaza cu atentie materialele (medii, reactivi, controale interne sau externe, etc) si echipamentele din departament;
  • Urmareste consumurile de materiale utilizate in procesul de analiza in conformitate cu procedurile specifice;
  • Respecta cerintele standardului de acreditare, cerintele RENAR, ghidurile cerute de acreditare si sistemele de managementul calitatii.

Synevo este liderul în diagnostic de laborator în România și are în portofoliu peste 2000 de teste de bază și avansate, pentru toate ariile terapeutice efectuând în anul 2018 peste 98 milioane de teste. La finalul anului 2018 Synevo România administrează o rețea națională de 16 laboratoare și 99 de centre de recoltare a probelor biologice. Synevo România face parte din Medicover – unul dintre cei mai importanți furnizori internaționali de servicii medicale și de diagnostic, înființat în 1995 (www.medicover.com).

Pentru mai multe informații, vizitați www.synevo.ro.

Expirat
BIOLOG - MICROBIOLOGIE  -  SYNEVO ROMANIA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles