Publicat 24 Oct 2017 | Reactualizat 20 Nov 2017 | Expiră 23 Nov 2017

BI Developer

1 post

Candidatul ideal

CERINTELE POSTULUI
Studii:

  • Studii superioare, preferabil în domeniul IT;
  • Cursuri de specialitate în domeniul IT (în cazul în care are studii superioare în alt domeniu în afara de IT).

    Experienta în muncă:
  • Minim 2 ani de experientă în implementarea, dezvoltarea, configurarea si întretinerea sistemelor informatice;
  • Experienta în domeniul Business Intelligence constituie un avantaj;
  • Experienta în telecomunicatii reprezintă un avantaj.

    Cunostinte, Aptitudini & Abilităti:
  • Cunostinte tehnice (PL/SQL, Oracle RDBMS, OLAP, Data Warehouse, Unix, batch commands) – nivel mediu;
  • Bune abilităti de comunicare;
  • Orientare catre client;
  • Orientare catre rezultate;
  • Deschis schimbărilor;
  • Capacitate de colaborare si lucru în echipă;
  • Atitudine si gândire pozitivă;
  • Bune abilitati de planificare si organizare;
  • Bune abilitati de analiza si sinteza;
  • Capacitate de respectare a angajamentelor asumate;
  • Dorintă si capacitate de a învăta;
  • Capacitate de adaptare la un mediu dinamic;
  • Rezistentă la stres;
  • Limba engleză – nivel mediu;
  • Cunostinte de utilizare PC (MS Office - Word, Excel, PowerPoint, Visio; Microsoft Projects, Internet, Outlook) – nivel avansat.

Descrierea jobului

SCOP: Răspunde de dezvoltarea si întretinerea sistemelor de aplicatii Business Intelligence, de raportari si analize ale datelor solicitate de clientii interni, in vederea asigurarii unei utilizari optime a datelor si a sprijini alinierea acestora la cerintele procesului de business. Participă în proiecte de implementare a unor sisteme/ aplicatii noi si in proiecte de extindere, upgrade sau interfatare a sistemelor/ aplicatiilor deja existente, astfel incat sa creeze premizele unei colaborari cat mai eficiente cu clientii interni.

RESPONSABILITĂTI PRINCIPALE:

  • Analizează, proiectează, dezvoltă si implementează solutii de raportare si aplicatii eficiente în scopul de a raspunde cat mai bine cerintelor de business;
  • Configurează si instalează noi produse de Business Intelligence pe serverele alocate;
  • Gestionează userii si performanta pe sistemele de Business Intelligence;
  • Participă la activitatile de prelucrare a datelor si de generare de rapoarte;
  • Cunoaste si studiaza modelul de date ale companiei si semnificatia datelor, astfel incat sa poata oferi solutii care sa raspunda solicitarilor din business;
  • Respectă procedurile ITG (Information Technology Governance) în vigoare;
  • Contribuie la integrarea solutiilor livrate în sistemele operationale existente pentru a asigura compatibilitatea acestora cu aplicatiile existente, operarea optimă si utilizarea lor eficientă si operativă;
  • Efectuează activităti de întretinere si suport a sistemelor/ aplicatiilor pentru asigurarea functionării cu respectarea indicatorilor KPI agreati în SLA;
  • Monitorizează eficienta functionării sistemelor/ aplicatiilor din zona de responsabilitate pentru a identifica proactiv potentialele probleme si a oferi solutii adecvate în vederea îmbunătătirii timpului de răspuns si disponibilitătii acestora;
  • Analizează si solutionează operativ bug-uri, incidente si probleme urmărind încadrarea în termenele stabilite prin SLA;
  • Solicită la furnizori suport tehnic când este necesar si le acordă suport în derularea activitătilor de solutionare;
  • Participă în proiecte de implementare a unor sisteme/ aplicatii noi, proiecte de extindere, upgrade sau interfatare a sistemelor/ aplicatiilor existente, specifice Business Intelligence;
  • Semnalează prompt superiorului direct orice problemă deosebită apărută fată de desfăsurarea normală a activitătilor sau care poate conduce la perturbări în desfăsurarea activitătii;
  • Îsi îmbunătăteste cunostintele profesionale pentru a răspunde noilor cerinte;
  • Respectă si urmăreste respectarea procedurilor generale de lucru IT;
  • Asigură confidentialitatea, integritatea, securitatea si disponibilitatea datelor;
  • Rezolvă alte sarcini din sfera lui de activitate alocate de către sefii ierarhici superiori.

BI Developer  -  Telekom Romania Mobile Communications S.A.