Auditor Intern Senior

Auchan Romania SA - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere

Candidatul Ideal

Requirements:
Experience in external or internal audit, finance, management control of 3 years;
Big4 experience, compliance, fraud prevention and detection is a plus

Formation:
- English level (read, written and spoken) - B2; French language is considered as a plus
- Minimum level of education required: University, business or engineering school. Privileged specialisations:: finance, management, audit, management control, engineering & methods

Competencies (Technical / job):
- Know and master the international audit methodology
- Conduct an audit interview / interview techniques
- Write an audit report
- Identify and assess the level of risk management and internal control in audited processes
- Collect and analyze data
- Use problem solving tools / techniques; analyze root causes

Competencies (Transversal):
- Influence and convince
- Encourage collaboration
- Develop customer orientation
- Ensure the implementation with determination
- Adapt and learn constantly
- Make appropriate decisions
- Bring vision & anticipation

Descrierea jobului

Responsibilities:
The Senior Internal Auditor's main audit tasks and responsibilities relate to mission planning; carrying out analysis and testing work as well as in the field; drafting and reporting. Where applicable, he/ she participates in internal audit projects or advisory missions.
Positioning: The Internal Audit Director is the supervisor of the Senior Internal Auditor.

The Senior Internal Auditor participates to the planning and supervision of the audit missions:
- supervise and drive the engagements in charge of (as Assignment Manager)
- guarantee that reports and documentation respect internal audit methodology
- realize and/or contribute to some engagements (not as Assignment Manager)
- guarantee the correct reporting of findings and follow up of action plans

Benefits:
Competitive salary, meal vouchers and bonuses
Health insurance, life insurance, dental insurance
Work environment in which you feel respected and appreciated
Opportunities for professional development in a multinational company.

Does this job challenge you? Do you find yourself in everything I told you above? Apply for this job!

Auchan Retail România, parte a grupului Auchan Retail, este specialistul alimentar cu cele mai largi game și prețuri mici, prin care susține puterea de cumpărare a românilor și afirmă rolul de a selecționa și a concepe cele mai bune game de produse, conform nevoilor clienților și tendințelor de consum.

Auchan Retail România este și un actor responsabil care realizează o serie de acțiuni importante pentru promovarea activităților de responsabilitate socială şi integrare a tinerilor, dar şi programe pentru protejarea mediului înconjurător care au drept scop gestionarea deşeurilor, economisirea resurselor etc.

De asemenea, peste tot în lume, angajații Auchan Retail sunt încurajați să își dezvolte pasiunea pentru meserie și împărtășesc viziunea unui comerț în care atenția pentru om și mediu primează față de orice altceva.

Succesul Auchan a fost realizat cu oameni ca tine: motivați, implicați, responsabili și ambițioși. Dacă îți dorești să activezi într-un mediu de lucru civilizat și colegial, cu numeroase posibilități de împlinire profesională, trimite-ne CV-ul

Informații privind Protecția Datelor cu Caracter Personal le regășiți accesând link-ul: https://cariere.auchan.ro/Account/Register#, Termenii și condițiile.
Publicat 1 iul. 2022 Reactualizat 29 iul. 2022 Expiră 31 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos