Publicat 10 Ian 2008 | Expiră 10 Ian 2008

Asistent social

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

CALIFICARI:
- Diploma in aceasta specialitate.

EXPERIENTA:
- Management de caz.
- Experienta pediatrica.
- Munca in echipa.
- Cunoasterea legislatiei actuale in legatura cu ingrijirea copiilor, tinerilor si a adultilor vulnerabili.

ABILITATI:
- Abilitate de consiliere
- Abilitati de scriere si comunicare orala.
- Abilitati de prezentare si de a-i invata si pe altii.
- Limba engleza.
- Carnet de conducere.

APTITUDINI:
- Capacitatea de a demonstra empatie fata de cei cu boli incurabile si fata de ingrijitorii acestora care au nevoie de sprijin.
- Un mod de abordare entuziast fata de munca sa.
- Acceptarea unor noi provocari.
- Abilitatea de a adapta tiparele de lucru astfel incat sa se asigure flexibilitatea serviciului cerut de familii si apartinatori.
- Sprijinirea scopurilor si obiectivelor Cry in the Dark incluzand spiritul caracteristic crestin.

Descrierea jobului

DESCRIEREA POSTULUI

Acesta este un post nou, creat sa implementeze si sa dezvolte oferirea de ingrijire psiho-sociala copiilor si tinerilor in faze terminale ale bolii, dar si ingrijire familiilor si apartinatorilor acestora. Cel ce detine acest job va fi un membru semnificativ al echipei multidisciplinare de ingrijire paliativa la domiciliu. Scopul acestei ingrijiri paliative este de a oferi respite prin suport emotional, consiliere si educare a celor care au grija de copiii si tinerii cu boli terminale.

Desi Proiectul Hospice Casa Albert al Asociatiei Lumina este in principal finantat si manageriat de fundatia Cry in the Dark din Marea Britanie, membrii echipei de ingrijiri comunitare vor lucra in colaborare cu alte ONG-uri, finantatori si autoritati locale din domeniul social sau de sanatate.

Acest serviciu comunitar va fi finantat in primul an de VODAFONE si este unul din cele patru proiecte similare din Romania.

Detinatorul postului va fi un asistent social calificat si are experienta in lucrul cu copiii si tinerii care se confrunta cu o boala incurabila. El/ea va oferi suport psiho-social copiilor si tinerilor cu boli incurabile si familiilor acestora si va asigura dezvoltarea proiectului, managenentul de caz si abilitatea de a comunica eficient in echipa.

RESPONSABILITATI

Generale:
- Sa promoveze principiile ingrijirii paliative (conform OMS), prin asigurarea unor servicii psihosociale de inalta calitate atat pacientilor cat si familiilor acestora.
- Sa reprezinte interesele proiectului Casa Albert intr-o maniera profesionista si plina de iscusinta.
- Sa lucreze alaturi de ceilalti membri ai echipei multidisciplinare pentru a asigra ingrijire holistica de calitate.

Specifice:
- Sa asigure o buna comunicare in echipa, de exemplu, prin participarea la intalnirile de echipa.
- Sa sprijine echipa in stabilirea unor relatii de lucru cu sistemul de sanatate local din Bacau pentru a asigura un mediu de lucru eficient si bazat pe o buna colaborare.
- Sa urmeze protocolul si sa cerceteze orice fel de incident, plangere si accidente conform politicii organizatiei.
- Impreuna cu echipa de proiect din Marea Britanie, sa contribuie la evaluarea ingrijirii paliative locale pentru a asigura dezvoltarea viitoare a serviciilor oferite.

Educatie:
- Sa asigure instruire, sfaturi si supervizarea membrilor echipei multidisciplinare in evaluarea si furnizarea serviciilor psiho-sociale.
- Sa asigure instruire si sfaturi profesioniste acolo unde este nevoie, apartinatorilor si grupurilor locale comunitare.
- Sa participe la recrutarea, formarea si supervizarea voluntarilor alaturi de ceilalti membri ai echipei.

Administrative:
- Sa tina evidenta documentatiei de caz intr-o maniera care sa reflecte respectarea confidentialitatii.
- Sa stabileasca legaturi cu managerii pentru a se asigura ca practica ramane in concordanta cu politica operationala si strategia organizatiei.
- Sa tina legatura cu managerul de proiect al Hospice Casa Albert pentru a face cu usurinta trecerea la locatia din Luncani.
- Sa colaboreze cu managerul de proiect VODAFONE pentru a oferi date si pentru a evalua calitatea si eficacitatea serviciului.
- Sa raspunda pentru folosirea eficienta a resurselor alocate.

Personale:
- Sa urmeze cursuri in domeniul ingrijirii paliative la Fundatia “Casa Sperantei” Brasov.
- Sa-si aprecieze propriile nevoi de invatare si sa mentina dezvoltarea persoanla profesionala continua in concordanta cu practica profesionala.

Conditii de angajare:
ORE: 160 de ore incluzand unele week-end-uri la cerere.
SALARIU: negociabil
CONCEDIU DE ODIHNA: 21 de zile plus sarbatorile legale
PERIOADA DE PROBA: 1 luna urmata de 3 luni de trecere in revista a performantelor
PERIOADA DE INSTRUIRE: un program de instruire va fi proiectat conform nevoilor de instruire ale fiecaruia.
PREAVIZ: o luna

Asociatia Lumina - Proiectul “Casa Albert” a fost gndit ca sa ofere ngrijire paliativa si respite pentru copii si tineri cu boli cu prognostic limitat inclusiv pentru cei care sufera de HIV/SIDA. Acesta va fi primul hospice din Bacau.

Expirat
Asistent social  -  Asociatia Lumina - Proiect Casa Albert

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles