Publicat 17 Apr 2007 | Reactualizat 16 Mai 2007 | Expiră 18 Mai 2007

ASISTENT SOCIAL

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Asistent social cu experienta in domeniul protectiei copilului, in special in asistenta maternala (creearea si dezvoltarea retelei de asisteti maternali) si in problematica centrelor de plasament (institutionalizare si dezinstitutionalizare, reevaluari periodice)

Descrierea jobului

ATRIBUTII SPECIFICE PREVAZUTE IN FISA POSTULUI:
- asigura intocmirea, actualizarea si evidenta tuturor dosarelor copiilor aflati in ingrijirea si monitorizarea FICR
- consiliaza familiile copiilor in vederea gasirii unei alternative reale privind apropierea copilului de familie;
- asista, consiliaza si sprijina familiile copiilor din centrul “Acasa” in vederea procurarii actelor de stare civila pentru completarea dosarelor acestor copii.
- se ocupa de demersurile legate de inscrierea copiilor la scoala sau la gradinita (dupa caz ), precum si de transferul copiilor de la o unitate scolara la alta.
- Se ocupa de demersurile legate de admiterea copiilor in liceu/scoala profesionala/scoala post-liceala/universitate, etc.
- prezinta regulamentul fundatiei noilor beneficiari, precum si obligatia respectarii acestuia de catre copiii care urmeaza sa fie plasati la FICR
- pregateste dosarele copiilor si le prezinta in comisia pentru protectia copilului / instanta;
- monitorizeaza si reevalueaza periodic masura de protectie a copiilor ocrotiti de FICR
- face demersuri pentru clarificarea situatiei juridice a copiilor ocrotiti (reintegrare in familia naturala/largita, adoptie)
- acorda asistenta si sprijin familiei naturale, in cazul reintegrarii in familie a copilului si nu numai pentru asigurarea dezvoltarii armonioase a acestuia;
- acorda asistenta si consiliere de specialitate familiilor cu copii n dificultate n vederea asumarii responsabilitatii acestora de a-si ndeplini obligatiile ce le revin si propune forme de sprijin material si financiar
- initiaza si propune noi directii de actiune/ proiecte noi in sfera sa de competenta
- monitorizeaza situatia familiala a copiilor din fundatie prin pastrarea legaturilor acestora cu parintii
- In cooperare cu ceilalti membri ai echipei, va ajuta la pregatirea psihologica a copiilor pentru plasamentul in familia substitut sau cea biologica, sau in alte programe alternative
- Va informa impreuna cu departamentul educatie copiii din fundatie despre drepturile si responsabilitatile lor legale, sociale, morale si spirituale
- Va pastra confidentialitatea privind orice informatie legata de copii
- Va implica intotdeauna copiii peste 10 ani in deciziile majore cu privire la viata lor
- Va intermedia si va incuraja vizitele familiei biologice, prietenilor si altor persoane
- Va implementa regulile legate de protectia copilului, in conformitate cu legislatia in vigoare
- Va colabora cu departamentul educatie din FICR si cu alte institutii abilitate pentru solutionarea cazurilor de abuz.
- Va participa la pregatirea si formarea personalului privind problemele legate de protectia copilului
- identifica comunitatile, grupurile si indivizii tinta care necesita protectie sociala
- stabileste impreuna cu conducerea FICR criteriile de admitere a beneficiarilor in programele FICR
- realizeaza anchete sociale si ntocmeste rapoarte psiho-sociale, in vederea evaluarii situatiei socio-materiale a familiilor copiilor pentru care s-a solicitat o masura de protectie la FICR
- coordoneaza, impreuna cu departamentul educatie, programul de vizitare si acomodare in Centrul de plasament al fundatiei de catre copii care vor fi preluati ulterior, cu respectarea criteriilor de admitere.
• Colaboreaza cu educatorii din FICR si cu Directorul adjunct al Departamentului Educatie in ce priveste pregatirea copiilor pentru plasamentul in familie/ reunificarea cu familia biologica
• colaboreaza cu institutiile statului - locale si centrale (primariile, politia, DGASPC din Bucuresti si din tara, Serviciile de Stare Civila, etc.), dar si cu alte institutii publice sau private (asociatii, fundatii, federatii, firme, etc.), in domeniul protectiei copilului
• face demersuri pentru clarificarea situatiei juridice a copiilor ocrotiti (reintegrare in familia naturala/largita, adoptie)
• identifica si evalueaza familii sau persoane carora sa le poata fi ncredintati sau dati n plasament copii, cu prioritate printre rudele acestora pna la gradul al patrulea inclusiv
• asigura pastrarea legaturii dintre copil si familie, prin vizite periodice la domiciliul familiei.
• consiliaza familiile copiilor in functie de problemele aparute
• mediatizeaza profesia de asistent maternal profesionist.
• identifica, recruteaza, selecteaza si evalueaza persoane pentru a deveni asistenti maternali profesionisti
• informeaza persoanele care doresc sa fie angajate ca asistenti maternali in cadrul FICR cu privire la conditiile de atestare si angajare a acestora;
• sprijina persoane pentru intocmirea dosarelor de atestare ca asistent maternal si prezinta propunerea de atestare Comisiei pentru Protectia Copilului de pe raza unde domiciliaza persoana care doreste atestarea;
• supravegheaza indeaproape procesul de acomodare copil-asistent maternal inainte si dupa plasarea copilului in familia asistentului maternal. Tine legatura cu departamentul educatie pe toata perioada intalnirilor de acomodare copil-asistent maternal, inainte de plasarea copilului in familia acestuia.
• monitorizeaza, consiliaza si sprijina asistentul maternal profesionist care are in ingrijire un copil.
• Intocmeste acte prevazute de legislatia in vigoare, in domeniul protectiei copilului
• tine legatura cu Comisiile pentru Protectia Copilului / instanta si cu Directiile Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in vederea eficientizarii activitatii sale

BENEFICIILE OFERITE:
- pachet salarial atractiv (salariu brut negociat + bonuri de masa, prime periodice)
- decont cheltuieli transport

Fundatia Internationala pentru Copii Romania a fost infiintata in anul 1999 pentru a oferi o sansa copiilor abandonati, orfani si copiilor strazii, prin implementarea urmatoarelor proiecte:
1. Programul centrul “Acasa”: In cadrul fundatiei noastre oferim un mediu familial in centrul de ocrotire a copiilor “ACASA”, situat in Drumul Sabarenilor, nr.47-53, sector 6 Bucuresti, care in prezent ingrijeste baieti cu grupa de varsta 7-18 proveniti din familii dezorganizate si din strada. Capacitatea maxima a centrului este de 24 locuri.
2. Programul de asistenta maternala „O familie pentru mine”: Asistentii maternali sunt persoane fizice, angajate de fundatia noastra, pentru a ingriji la domiciliul lor copii aflati in dificultate. Prin plasarea la asistenti maternali, copiii cunosc ce inseamna atmosfera unei familii adevarate.
3. Programul de reintegrare si reunificare familiala: parintii copiilor din centrul “Acasa” sunt ajutati material si financiar de fundatia noastra pentru a-si lua din nou copiii in familia lor.

Expirat
ASISTENT SOCIAL  -  Fundatia Internationala pentru Copii Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles