ASISTENT LOGISTICA TRANSPORT MARITIM

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Calitati excelente de comunicare interpersonala
  • Gandire analitica orientatea spre gasirea de solutii, atitudine profesionala proactiva
  • Flexibilitate, deschidere catre nou
  • Abiltati in buna solutionare a situatiilor care apar in cadrul relatiilor cu clientii externi
  • Simt organizatoric si responsabilitate, rezistenta la stres si gandire pozitiva
  • Cunostinte de legislatie in domeniul vamal
  • Cunostinte de specialitate comert exterior, transport maritim, transport marfuri periculoase/ADR
  • Studii superioare (economice sau tehnice constituie un avantaj)
  • Experienţă: minim 3 ani în activitati de export /logistica/vama/transport maritim
  • Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat
  • Cunoştinţe operare computer: Windows, Ms Office

Descrierea jobului

  • Asigura transportul produselor exportate pana la destinatia solicitata de clientii externi in conditiile unor costuri de transport/to minim posibile, cu asigurarea marfurilor transportate prin incheierea unor polite de asigurare cu societatile specializate.
  • Asigura intocmirea tuturor documentelor de export speciale si a documentelor de transport maritim, in conformitate cu prevederile legale, in timpul prevazut de lege si in conditiile convenite cu clientii externi.Aceste documente sunt: instructiuni de conosament (NCC) , modificari si completari conosament (B/L) , facturi si packing list in format special, certificat de paleti, certificat de origine (COR) pentru CCIR, packing list pentru mostre precum si alte documente solicitate de catre clientii externi.
  • Comanda mijloacele de transport.
  • Completeaza formularele CMR, IMO DGD si inmaneaza soferilor mijloacelor de transport set complet documente de livrare (dupa caz, documente de vama), set etichete LQ, aplica si inregistreaza sigiliul.
  • In cazul livrarilor ce necesita efectuarea formalitatilor vamale, transmite documentele de export declarantului vamal.
  • Completeaza cererea de asigurare oentru marfurile expediate cu transport maritim.
  • Are obligatia de a urmari efectuarea transportului pana la destinatia solicitata de client, la data de livrare solicitata de acesta.
  • Negociaza tarife de transport /rate containere si accepta un anumit nivel al acestora numai cu aprobarea Directorului Achiziții-Export și Livrări. Are obligatia de a avea cel putin 3 oferte pentru fiecare destinatie.
  • Verifica concordanta dintre pretul din comanda trimisa catre transportatori si facturile emise de acestia.
  • In cazul transporturilor ce necesita efectuarea formalitatilor vamale, transmite documentele de export declarantului vamal.
  • Planifica activitatea de incarcari/livrari zilnic.

Beneficii:
  • Decontarea transportului;
  • Asigurare in caz de accident 24h/24 , 7 zile/7;
  • Abonament la o clinica medicala privata;
  • Tichete de masa;
  • Prima anuala in functie de performante;
Publicat 1 iul. 2021 Reactualizat 29 iul. 2021 Expiră 31 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos