Publicat 17 Oct 2019 | Expiră 16 Nov 2019

Area Sales Manager

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 2 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

Cautam Area Sales Manager, o persoana responsabila si orientata spre rezultate, cu studii superioare finalizate in domeniul tehnic, dornica sa invete lucruri noi.

Descrierea jobului

Descriere:
- Promoveaza portofoliul de produse si servicii ale companiei;
- Asigura suportul tehnic si ofera solutii in colaborare cu echipa de la sediul central;
- Indeplineste obiectivele de vanzari si incasari;
- Negociaza si urmareste derularea contractelor;
- Activeaza noi clienti pe zona alocata (judetele: Ilfov, Buzau, Prahova, Dambovita, Arges, Teleorman, Giurgiu);

Obiective:

- Desfasoara procesul de vanzare pe zona atribuita in vederea dezvoltarii bazei de clienti OEM a companiei Lapp, urmand directivele companiei cu privire la modalitatea de abordare a pietei;
- Atinge obiectivele in baza unui buget prestabilit;
- Asigura un nivel ridicat de satisfactie a clientilor si dezvolta in mod activ relatia cu clientii pe termen lung

Responsabilitati:

- Viziteaza prospectii, clientii noi si clientii activi, de pe zona atribuita ;
- Dezvolta baza de date de clienti: cauta clienti noi, obtine informatii relevante si promoveaza produsele si serviciile Lapp;
- Stabileste, mentine si intretine relatiile cu clientii existenti;
- Sustine prezentari tehnice si demonstreaza cum produsele Lapp intalnesc nevoile clientilor si adauga contacte suplimentare la fiecare cont de client;
- Evalueaza baza de date activa cu privire la potential (analiza ABC), inclusiv pentru intreaga gama de produse Lapp;
- Mentine o legatura stransa cu personalul tehnic si inginerii de vanzari pentru facilitarea procesului de proiectare, permitand produselor Lapp sa fie utilizate inca din faza de proiectare si sa fie incluse in generarea necesarului de materiale (lista de materiale);
- Negociaza ofertele, termenii si conditiile contractelor;
- Inchide procesul de vanzare si furnizeaza suport in after-sales;
- Actualizeaza permanent statusul proiectelor in CRM, raportul vizitelor;
- Asigura suport departamentului Marketing prin participarea la expozitii, conferinte si alte evenimente;
- Utilizeaza propunerile de valoare in vederea unei abordari de vanzare cu valoarea adaugata;

Cerinte:
- Absolvent al unei facultati cu profil tehnic (Electrotehnica, Energetica, Automatica);
- Constituie un avantaj cunoasterea limbii engleze si/sau germane - vorbit si scris;
- Experienta in vanzari - de preferat in industrie - minim 2 ani;
- Cunostinte PC (MS Office, Outlook);
- Abilitati interpersonale excelente
- Capacitate de coordonare, organizare si planificare
- Dinamism, flexibilitate, initiativa, spirit de echipa
- Detinator permis de condudere categoria B
- Cautam o persoana empatica, motivata si dornica sa se implice, orientata spre rezultate,cu abilitati de comunicare si negociere, o persoana organizata, si care sa pretuiasca spiritul de munca in echipa;
- Sa se exprime in mod adecvat, sa aiba o atitudine respectuoasa, sa acorde atentie, sa asculte activ si sa incurajeze o atmosfera conversationala deschisa
- Sa fie o persoana orientata spre rezolvarea problemelor, sa utilizeze metode pentru a genera idei si solutii, sustinute de un plan de actiune;
- Abilitatea de a-si seta obiective clare si ambitioase, pe care sa le urmareasca fara a fi instruit in acest sens;
- Sa isi doreasca sa se dezvolte personal si profesional continuu

Beneficii:
- Un sistem de bonusare adaptat eticii firmei mama constand din : pachet salarial atractiv (masina, telefon, laptop, bonus in functie de performantele individuale);
- Dezvoltare profesionala ( cursuri in cadrul companiei si la producator, in tara si in strainatate, cursuri organizate de companii specializate si acreditate);
- Avantajul de a lucra in cadrul unei echipe tinere, dinamice si motivate;

The company was founded in 1957 by Oskar Lapp with ÖLFLEX® the first industrially produced signal cable in the world. Today Lapp Cables produces cables and conductors for different industries and markets: mechanical and systems engineering, the automotive industry, MSR technology, electrical and installations engineering, EDC and more.

Lapp Cables products are primarily produced in the Lapp Cables group's own production plants. We currently supplystandard items from stock. We also develop and produce cables and conductors to customer specifications.

Lapp has 17 production sites, 100 outlets and 41 sales organisations around the world. We employ 3,150 people.

Lapp combines the structure of a global network of companies with the distinctive strengths of a family company. There are five good reasons to choose the Lapp.

Together, Oskar and Ursula Ida Lapp have created a family company with an international reputation and renown. As the founders of a unique industrial success story they are an example for future generations, employees and friends. With hard work and enthusiasm and a clear view of the essential, and with perseverance they are a model of focus, discipline and pioneering spirit - for the good of their customers and the future security of the company.

When Oskar Lapp died of heart disease in, the company continued to be led in his spirit. Entrepreneurial foresight, an unwavering commitment to the company's interests and an absolute demand for quality are his legacy which lives on to this day.

His two sons, Andreas and Siegbert Lapp took over the management of the family business and have led the operation since then with their mother. From their childhood they have known the business and appreciated the meaning of responsible business behaviour.

Area Sales Manager  -  LAPP ROMANIA SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles