Analist Risc

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cunostinte si experienta:
  • Studii superioare
  • Cunostinte avansate de analiza a datelor, Excel, SAS, SQL/Baze de date, ODM sau automated decision engine
  • Experienta de minim 1 an in activitatea de analiza a datelor

Competente si comportamente (manageriale) cheie:
  • Atentie la detalii
  • Capacitate de analiza
  • Solutionarea problemelor (analiza alternativelor si selecatarea celei mai bune alternative)
  • Capacitate de lucru in echipa
  • Atentie la detalii, initiativa, cooperare si comunicare, spirit analitic

Descrierea jobului

Responsabilitati principale
1. Dezvolta, testeaza si implementeaza regulile automate de decizie cu ajutorul aplicatiei informatice ODM by IBM
2. Foloseste baze de date si rapoarte (preferabil in SAS) pentru a monitoriza si a analiza performanta portofoliului de credite, propune solutii pentru imbunatirea procesului de acceptare.
3. Monitorizeaza si raporteaza impactul ulterior oricaror schimbari introduse in procesele si politicile de creditare propunand solutii de limitare a riscului.
4. Monitorizeaza indicatorii de risc pentru productia noua
5. Realizeaza verificari si analize complexe ale evolutiei provizioanelor de risc si dezvolta rapoarte si modele specifice estimarii nivelului de provizionare.
6. Realizeaza rapoarte periodice

Particularitati:
1. Dezvolta, implementeaza si monitorizeaza reguliele automate de acceptare in aplicatia ODM;
2. Monitorizeaza indicatorii de risc pentru portofoliu;
3. Ofera suport departamentelor conexe; se implica in proiecte legate de activitatea de creditare, fluxuri de lucru si monitorizare clienti.
4. Gestioneaza procesele de calcul si raportare a indicatorilor timpurii de risc;
5. Participa la proiectele legate de infrastructura de risc;
6. Ia cunostinta, isi insuseste si aplica in activitatea curenta, permanent si continuu, prevederile cadrului de reglementare specific cunoasterii clientelei, prevenirii spalarii banilor si combaterii finantarii terorismului;
7. Raporteaza de indata catre Serviciul Conformitate orice suspiciune in legatura cu tranzactiile clientilor.

BRD Finance IFN S.A. desfăşoară o activitate de creditare diversificată, astfel încât clienţii să poată obţine simplu produsele pe care le doresc. Oferta include credite de consum: credite pentru achiziţia de bunuri, carduri de credit, credite de nevoi personale şi credite auto.

Prezentă pe piaţa românească din aprilie 2004, BRD Finance este unul din liderii pietei creditelor de consum. De-a lungul timpului, strategiile de dezvoltare au susţinut creşterea puternică a companiei şi au determinat crearea şi consolidarea de parteneriate cu firme importante din domenii precum: hipermarketuri (Carrefour), DIY (Dedeman, Brico Depot), electro-IT(Flanco, eMAG, Rombiz), mobilă (Elvila, Mobexpert), auto ( Peugeot, Citroen, Toyota, Hyundai, Fiat, Suzuki, Opel, Dacia, Renault, Nissan).

BRD Finance IFN S.A. este membru al Asociaţiei Societaţilor Financiare - ALB România

(www.alb-romania.ro) din anul 2009.

Publicat 22 sept. 2021 Reactualizat 22 oct. 2021 Expiră 22 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos